Home / Bałkany / BiH / RS: Rząd uprości procedury rejestracji firm

RS: Rząd uprości procedury rejestracji firm

Rząd RS przygotował projekt zmian, mających uprościć procedury zatrudnienia oraz zapewnić tańszy i szybszy system rejestracji podmiotów gospodarczych. Na specjalnym posiedzeniu, które odbyło się 21 grudnia 2012, przyjęto dokument wprowadzający dokładny rejestr podmiotów gospodarczych: spółek (osoby prawne), przedsiębiorców (osoby fizyczne) i pozostałych osób prawnych. Rejestracja przedsiębiorstw nadal ma się odbywać w gminnych urzędach. Rząd zobowiązał się do zmniejszenia ilości procedur i skrócenia czasu rejestracji – umożliwić to ma wspólne działanie urzędów z Administracją Podatkową RS. Celem końcowym reformy jest możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Rząd wprowadzi także możliwość znacznego zmniejszenia kosztów na początku działalności.

Reforma ta zakłada również wprowadzenie systemu „jednego okienka” (wszystkie dokumenty składa się raz, w jednym punkcie – dop. red.). Zgodnie z nim wnioski spółek dot. rejestracji powinny być składane w Agencji ds. Usług Pośredniczenia, Informatycznych i Finansowych (APIF). Główna siedziba tej instytucji znajduje się w Banja Luce, ponadto posiada ona również kilka lokalnych oddziałów w RS. APIF ma działać wspólnie z m.in. sądami rejestrowymi czy z Administracją Podatkową. Dzięki temu spółki po dopełnieniu notarialnych formalności zwracałyby się tylko do APIF, która następnie będzie przekazywać wniosek dalej do odpowiednich instytucji. Cała procedura ma trwać tylko trzy dni.

Do wprowadzenia przygotowanych uproszczeń potrzebna jest zmiana ponad dwudziestu ustaw. Obecnie RS ma najdroższą i najbardziej skomplikowaną procedurę rejestracji przedsiębiorstw w porównaniu do sąsiednich krajów. Rejestracja spółki trwa co najmniej dwadzieścia trzy dni, a cała procedura, razem z usługami notarialnymi, kosztuje ok. 2000 KM (4000 PLN). Wg premiera RS, Aleksandra Džombicia, zmiany i poprawki do ustaw, które umożliwią wprowadzenie uproszczeń, powinny zostać wprowadzone w pierwszym kwartale 2013 roku.

Źródło: indikator.ba, biznis.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE