Home / Gospodarka / Handel / RS: Samochody elektryczne trafią na rynek niemiecki

RS: Samochody elektryczne trafią na rynek niemiecki

W Republice Serbskiej, jak wynika z umowy zawartej między firmą „Nikola Tesla” a niemieckimi producentami, już na początku 2013 roku rozpocznie się produkcja samochodów elektrycznych.

Prezes firmy, Dragan Vučetić, wyjawił, iż cena takiego pojazdu będzie się wahać między 2500 a 5000 euro. Zapowiedział również, że wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na strategicznego partnera produkcji i montażu poszczególnych części tego składającego się z ok. 2000 różnych elementów samochodu. Vučetić ogłosił, iż z pomocą wynalazców wykonano specjalne ładowarki, które napełniają baterię samochodu na 30 minut.

Seria zerowa wyniesie 300 sztuk – jeśli terminy zostaną dotrzymane, rozpoczęta zostania seryjna produkcja pojazdów. Pierwsze sztuki przeznaczone będą dla niemieckiej poczty. O ile pojawi się zainteresowanie na rynkach byłej Jugosławii, firma będzie mogła sprzedawać te samochody pod własnym szyldem, a produkcja z pewnością przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy.

Firma „Nikola Tesla” została założona w październiku br. przez Rząd RS. Jej głównymi zadaniami są produkcja, badania stosowane, rozwój eksperymentalny, zwiększenie eksportu poprzez negocjowanie warunków pracy z zagranicznymi klientami.

Źródło: seebiz.net

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE