Home / Gospodarka / Infrastruktura / RS: Wielopłaszczyznowa współpraca z polskim holdingiem Multico

RS: Wielopłaszczyznowa współpraca z polskim holdingiem Multico

Nedeljko Čubrilović, minister transportu i łączności RS, powiedział, że Koleje RS mogą rozpocząć wielopłaszczyznową współpracę z polską Grupą Kapitałową Multico, począwszy od remontu i utrzymania istniejących środków transportu, a skończywszy na zakupie nowych lokomotyw dzięki korzystnym kredytom.

Po spotkaniu z przedstawicielami GK Multico, które odbyło się 27.06.2012, Čubrilović oznajmił, iż omawiane są także możliwości zakładów KRS, przede wszystkim zakładu w Doboju, który produkuje urządzenia napędowe dla transportu kolejowego. Spotkanie było kontynuacją rozmów, które zapoczątkowano w Polsce w marcu br. przy okazji wizyty delegacji Rządu RS; w międzyczasie miejsce miały również negocjacje między Multico a KRS. Celem ostatnich rozmów było uzgodnienie, czego potrzebują KRS i co polska firma może im zaoferować.

– Zdecydujemy, czy dojdzie do zakupu nowych lokomotyw, czy też do remontu starych, na jakich warunkach się to odbędzie i dzięki jakom środkom. Prawdopodobnie remont niektórych lokomotyw byłby pozbawiony sensu ze względu na ich wieku, gdyż liczą od 40 do 52 lat – powiedział Čubrilović.

Wojciech Kramar, dyrektor ds. strategii i rozwoju GK Multico, powiedział, że współpraca nie powinna opierać się jedynie na poziomie kupna-sprzedaży, lecz być w pełni partnerska. Dodał również, iż do GK Multico należą trzy firmy produkujące wszystkie rodzaje pojazdów szynowych i jedna, która zajmuje się modernizacją i budową linii kolejowych.

– Chodzi nam przede wszystkim o wykorzystanie możliwości zakładu w Doboju, dzięki któremu można by stworzyć bazę dla logistycznego przeprowadzenia rekonstrukcji kolei w RS – dodał Kramar.

Tomasz Fugiel, prezes zarządu ZNLE SA (Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych – przyp. red.) będących członkiem GK Multico, oznajmił, iż w maju przyszłego roku jedna z nowych lokomotyw zostanie poddana jazdom próbnym przez KRS.

Do GK Multico należy 12 firm, zatrudniających łącznie ok. 1200 osób. Roczny dochód holdingu wynosi 1,5 mld euro.

Źródło: capital.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE