Home / Polityka / Rudolph Giuliani z wizytą w Belgradzie

Rudolph Giuliani z wizytą w Belgradzie

Na zaproszenie Serbskiej Partii Postępowej (SNS) wizytę w Belgradzie złożył były burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani (pełnił tę funkcję w latach 1994-2001). Jego pobyt w Serbii ma charakter prywatny, choć jego celem jest udzielenie poparcia Aleksandrowi Vučiciowi, kandydatowi SNS na prezydenta serbskiej stolicy w majowych wyborach samorządowych.
Giuliani przypomniał w Belgradzie, że nie jest aktualnie związany z polityką, lecz biznesem. W ramach swej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. doradztwem ws. rozwoju miast i regionów na świecie. Kwestia rozwoju stolicy Serbii, w tym projekt urbanistyczny „Belgrad na wodzie”, była tym samym jednym z głównych tematów rozmów Giulianiego z Vučiciem.
Na konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniach z politykami SNS, były burmistrz NY ocenił, że Serbia i USA powinny wspólnie dążyć do zacieśniania współpracy, zwłaszcza gospodarczej. Zauważył jednocześnie, że aby to osiągnąć, należy zdystansować się do trudnej historii serbsko-amerykańskich stosunków, przede wszystkim z roku 1999, czyli bombardowania Jugosławii przez siły NATO. Choć sam poparł wówczas naloty, dziś opowiada się za jak najbliższymi relacjami z Serbią.

Źródło: kurir-info.rs, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE