Home / Bałkany / Rumunia / Rumuni coraz chętniej spędzają Boże Narodzenie poza domem

Rumuni coraz chętniej spędzają Boże Narodzenie poza domem

Prawie 60 tys. Rumunów spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia w hotelach i pensjonatach na terenie całego kraju, wydając na noclegi i wyżywienie ponad osiem milionów euro, wynika z raportu Federacji Pracodawców Turystyki Rumuńskiej (Federaţia Patronatelor din Turismul Românesc – FPTR).

– Nasi rodacy lubią marzyć o wakacyjnym urlopie spędzonym za granicą – czy to w krajach sąsiadujących z Rumunią, czy w jakichś bardziej egzotycznych miejscach. Jednakże jeśli chodzi o Boże Narodzenie, Rumuni to tradycjonaliści i większość z nich świętuje je w domu. Mimo to, w tym roku prawie 60 tys. obywateli Rumunii wykupiło sobie na Gwiazdkę pobyt w hotelu lub pensjonacie na terenie kraju, oświadczył Dragoş Răducan, wiceprezes FPTR.

Największym wzięciem cieszą się pensjonaty na wsi, gdzie obłożenie wyniesie ponad 80% – oczekuje się tu ok. 28 tys. turystów. Średni koszt świątecznego pobytu w tego rodzaju ośrodku wypoczynkowym wynosi 550 RON na osobę (ok. 125 EUR).

Na drugim miejscu pod względem atrakcyjności dla „bożonarodzeniowych turystów” znalazły się górskie kurorty – tutaj święta spędzi nawet 18 tys. przyjezdnych, a koszt takiej przyjemności wyniesie od 350 do 700 RON za osobę (80-160 EUR).

Pensjonaty SPA sprzedały ok. 10 tys. miejsc, czyli mniej więcej tyle samo, ile wykupiono w hotelach w stolicy kraju, Bukareszcie. Na wybrzeże Morza Czarnego wybierze się jedynie ok. 100 turystów, zaś do Delty Dunaju – ok. 80.

– Tylko kilkuset mieszkańców Rumunii wyjedzie na Boże Narodzenie za granicę, ten zwyczaj nie cieszy się bowiem u nas zbyt wielkim powodzeniem, dodał Răducan.

Wiceprezes szacuje, że w tym roku liczba turystów w krajowych hotelach i pensjonatach wzrośnie o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– Coraz więcej Rumunów nie chce już spędzać Bożego Narodzenia w domu na gotowaniu i innych przygotowaniach świątecznych, podsumował Răducan.

Źródło: mediafax.ro, stirileprotv.ro

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE