Home / Bałkany / Rumuni zbudują nową stolicę
Sarmizegetuza Nouwa

Rumuni zbudują nową stolicę

Rumuńska Izba Deputowanych postanowiła w środę o budowie nowej stolicy, która odciąży przeludniony i zagrożony sejsmicznie Bukareszt.

Na lokalizację nowego administracyjno-politycznego centrum kraju wybrano nizinny obszar w okolicy siedmiogrodzkiego miasta Alba Iulia, co ma znaczenie symboliczne, gdyż właśnie w tym miejscu, 1 grudnia 1918 roku tysiące Rumunów i przedstawicieli mniejszości z Siedmiogrodu zebrały się, by proklamować przyłączenie tego regionu do Rumunii. Także w Alba Iulia w 1922 roku Ferdynand I został koronowany na króla Rumunii.

Parlamentarzyści postanowili już, że nowa stolica będzie nosić nazwę Noua Sarmizegetusa, w nawiązaniu do dwóch innych stolic sprzed tysięcy lat – miejscowości Sarmizegetusa Regia – stołecznego grodu starożytnych Daków, uważanych przez Rumunów za swoich protoplastów, a także Sarmizegetusa Ulpia Traiana – głównego ośrodka rzymskiej Dacji.

- Nazwa ta przypomni nam o najszlachetniejszych tradycjach naszego narodu, a także korzeniach, z których może być dumny każdy prawdziwy Rumun – uzasadniał pomysł były prezydent Ion Iliescu, stojący na czele komisji przygotowującej projekt zmian.

Alba_Iulia_-_Catedrala_Incoronarii_si_Catedrala_Sfantul_Mihail

- To słuszna decyzja, która może przyczynić się większej modernizacji kraju, a także poprawi komfort życia w stolicy – uważa Małgorzata Rejmer, autorka książki „Bukareszt. Kurz i krew”. – W ostatnich latach Bukareszt stał się nie do zniesienia. Miasto robi się modne, na zakupy przylatują tu nie tylko zamożne paryżanki i rzymianki. Główną ulicą, Calea Victoriei, przetaczają się takie tabuny turystów, które w Europie można spotkać jedynie na barcelońskiej Rambli i na Trafalgar Square w Londynie – zauważa pisarka.

Szczególną popularność metropolia nad Dymbowicą uzyskała w kręgach środowisk LGBT. – W każdy weekend Bukareszt przeżywa najazd filipińskich transwestytów, czy agresywnych szwedzkich lesbijek. Podążają wszyscy w kierunku klubu „Elena”, jednego z największych tego typu w Europie – skarży się Rejmer.

Przeniesienie stolicy uzyskało poparcie wszystkich sił politycznych, jednak jej usytuowanie uważa się za ukłon w stronę pochodzącego z Siedmiogrodu prezydenta Klausa Iohannisa. Zwolennicy nowej stolicy argumentują, że leżący 50 kilometrów od granicy Bukareszt znajduje się na peryferiach kraju. Lokalizacja w Siedmiogrodzie może spowodować, że politycy przejmą cechującą ten region zachodnią kulturę polityczną, wywodzącą się jeszcze z czasów austro-węgierskich, opozycyjną wobec orientalnej tradycji wołoskiej, sprzyjającej korupcji. Istotne znaczenie ma także czynnik bezpieczeństwa, gdyż aktualna stolica zagrożona jest wstrząsami sejsmicznymi. Trzęsienie ziemi, jakie dotknęło Bukareszt w 1977 roku, zburzyło znaczną część miasta i spowodowało śmierć prawie 1600 osób.

Budując nową stolicę Rumuni idą w ślady kilku innych krajów, które zdecydowały się na ten krok w ostatnich latach, jak Kazachstan, którego rząd pracuje teraz w Astanie, Birma, która przeniosła stolicę do Naypyidaw, czy Nigeria, której politycy od przeludnionego Lagos woleli wybudowaną od podstaw Abudżę.

Bukareszt źródło latamyzgdanska.pl

Rezerwę wobec zmiany wykazuje Kościół Prawosławny. Cerkiew sporo zainwestowała we wzniesienie nowej stołecznej katedry, której koszt może wynieść 200 milionów euro, obawia się także utraty politycznych wpływów na polityków pracujących z dala od Bukaresztu. – To niemoralna rozrzutność, marnotrawienie bogactwa narodu – grzmiał w ostatnią niedzielę patriarcha Rumunii Daniel. – Za środki przeznaczone na wzniesienie stolicy można zbudować kilkaset nowych cerkwi!

Docelowo Noua Sarmizegetusa ma liczyć 60 tysięcy mieszkańców, rozmieszczonych w ośmiu dzielnicach (sektorach), których nazwy mają pochodzić od imion rumuńskich bohaterów narodowych. Pierwotnie sektorów miało być mniej, ale po protestach feministek postanowiono dołączyć nowe, aby zachować parytet płci. Na wstępnej liście znajdują się m.in. hospodar Michał Waleczny, dacki władca Burebista, komediopisarz Ion Luca Caragiale, a wśród kobiet pieśniarka Maria Tănase, biolog i geriatra Ana Aslan, a także Stela Popescu, wybitna aktorka znana z ról komediowych.

Konkurs na projekt urbanistyczny i architektoniczny stolicy ma zostać rozstrzygnięty 1 grudnia 2018 roku, dokładnie w setną rocznicę zjednoczenia Rumunii. Jedna z wytycznych, które zawiera przyjęta w środę w nocy ustawa, wymaga, aby w centrum miasta znajdowało się siedem wież, symbolizujących Siedmiogród w godle Rumunii.

Krzysztof Górski

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE