Home / Polityka / Rumunia: Ambasador USA w Bukareszcie obiecuje Romom pomoc w walce o równouprawnienie

Rumunia: Ambasador USA w Bukareszcie obiecuje Romom pomoc w walce o równouprawnienie

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Rumunii, Mark Gitenstein, zadeklarował w piątek, 17 lutego, podczas Dnia Uwolnienia Romów Rumuńskich, że USA udzielą Romom wszechstronnego wsparcia w celu osiągnięcia statusu jaki posiadają pozostali obywatele Rumunii – Aby to osiągnąć Romowie muszą zorganizować się w formacje polityczne, które będą się domagać tych praw.

Dyplomata uczynił również paralele pomiędzy dziejami Rumunii i Stanów Zjednoczonych: – Rumunia zniosła niewolnictwo dekadę wcześniej niż uczyniła to Ameryka, ale emancypacja jest tylko pierwszym krokiem. Prawdziwa wolność przychodzi wraz z uznaniem równości wszystkich ludzi i dumą z własnego pochodzenia. W Stanach ten proces ciągle trwa i w społeczeństwie amerykańskim nie osiągnęliśmy jeszcze prawdziwej równości.

Obchody  Dnia Uwolnienia Romów Rumuńskich zorganizował Obywatelski Sojusz Demokratyczny Romów w Rumunii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ambasadorowie Austrii i Czech, przedstawiciele Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Komisji Europejskiej.

Dzień Uwolnienia Romów Rumuńskich upamiętnia 20 lutego 1856 roku, kiedy hospodar wołoski Barbu Dimitrie Ştirbei podpisał „Prawo o wyzwoleniu wszystkich Cyganów z Księstwa Wołoskiego”, stanowiące ostatni krok na drodze do uwolnienia rumuńskich Romów od podległości wobec bojarów. Jak podaje znawca rumuńskich Romów – Paweł Lechowski – do dziś używanym synonimem Cygana-Roma bywa w Rumunii, a zwłaszcza w regionie Mołdawii, słowo „rob” – niewolnik. W ubiegłym roku parlament Rumunii uznał Dzień Uwolnienia Romów Rumuńskich za święto państwowe.

Według spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku w Rumunii żyje ponad 600 tysięcy Romów, według innych źródeł – np. „Regular Report on Romania’s Progress towards Accession” – blisko 1,8 miliona, co stanowi największą społeczność romską w Europie i drugą co do wielkości mniejszość etniczną w Rumunii.

 

Krzysztof Górski na podst. adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.