Home / Polityka / Rumunia: Aresztowany mer Klużu zrezygnował ze stanowiska

Rumunia: Aresztowany mer Klużu zrezygnował ze stanowiska

Sorin Apostu, zatrzymany w listopadzie 2011 roku mer Klużu (rum. Cluj-Napoca), jednego z ważniejszych rumuńskich miast, oficjalnie podał się dymisji.
– Powodem rezygnacji jest postanowienie sądu o utrzymaniu aresztu – wyjaśniał decyzję byłego już mera jego adwokat Tiberiu Ban. Sąd uzasadnił swoje postanowienie obawą przed próbą wywarcia wpływu oskarżonego na świadków, a także możliwością popełnienia kolejnych przestępstw.
Sorin Apostu i przedsiębiorca Călin Stoia zostali zatrzymani w nocy z 10 na 11 listopada 2011 roku. Mera Klużu oskarżono m.in. o przyjęcie 50 tys. EUR łapówki od handlarza arbuzami, współudział w praniu brudnych pieniędzy i fałszowanie  podpisów.  Pod koniec stycznia samorządowiec został przeniesiony z zakładu karnego w Gherli do szpitala więziennego w Deju. Jego obrońcy utrzymują, że stan zdrowia Apostu znacznie się pogorszył z powodu „nieludzkich warunków w jakich jest przetrzymywany”.
Sorin Apostu, związany z rządzącą Partią Demokratyczno-Liberalną (PDL), funkcję mera pełnił od 2009 roku. Polityczną karierę zaczynał jako „odkrycie” Emila Boca – do początku lutego premiera Rumunii, sprawującego wcześniej przez dwa mandaty urząd mera Klużu.
Sprawa Sorina Apostu to kolejny w ostatnim czasie duży skandal korupcyjny w Rumunii, z udziałem polityka z pierwszych stron gazet. Dwa tygodnie temu rumuński sąd najwyższy wydał wyrok skazujący w sprawie byłego socjaldemokratycznego szefa rządu Adriana Năstase.
Waga afery Sorina Apostatu wynika nie tylko ze znaczenia Klużu, nieformalnej stolicy Siedmiogrodu, na politycznej i kulturowej mapie Rumunii, ale również ze związków byłego mera z poprzednikiem i politycznym mentorem Emilem Bokiem, sprawującym nadal przywództwo w PDL. Z tego powodu niektóre rumuńskie media komentują skandal jako „uderzenie w samo serce PDL”.
Po ustąpieniu w tym miesiącu Emila Boca z funkcji szefa rządu pojawiają się głosy, że mógłby on powrócić na fotel mera Klużu, gdzie Partia Demokratyczno-Liberalna cieszy się wyższym poparciem niż w pozostałych regionach kraju. Wybory samorządowe w Rumunii odbędą się w czerwcu.

Tekst: adevarul.ro, hotnews.ro, tłum. i red. Krzysztof Górski

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE