Home / Gospodarka / Inwestycje / Rumunia: Auchan przejmuje sklepy sieci Real

Rumunia: Auchan przejmuje sklepy sieci Real

Grupa Auchan przejmie od koncernu Metro AG 91 hipermarketów i 13 galerii handlowych sieci Real w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – w Rumunii, Polsce, Rosji i na Ukrainie. Wartość transakcji wyniosła 1,1 mld EUR.

Francuska grupa Auchan, kontrolowana przez rodzinę Mulliez, otworzyła do tej pory w Rumunii już 10 hipermarketów, zatrudniając w nich 3300 pracowników. Sieć Real posiada natomiast na rynku rumuńskim 24 sklepy.

Prezes Rady Administracyjnej grupy Auchan, Vianney Mulliez, uważa, że przejęcie 91 hipermarketów oraz 13 galerii handlowych pozwoli jego koncernowi umocnić pozycję na rynku Europy Środkowej i Wschodniej, równoważąc w tym regionie liczbę sklepów z liczbą tych, które funkcjonują już w Europie Zachodniej oraz Azji.

Auchan jest dwunastym największym koncernem handlowym na świecie, obecnym na rynku 12 krajów. W 2011 roku jego obroty wyniosły 44,4 mld EUR – 55% tej sumy to zysk ze sklepów znajdujących się poza granicami Francji.

– Istnieje prawdopodobieństwo, że Auchan zamknie w Rumunii część sklepów Real, zwłaszcza tych, które przynoszą obecnie najmniejsze zyski oraz tych, które wybudowano w bliskiej odległości od hipermarketów francuskiego koncernu. Możemy też liczyć na to, że Auchan postawi na strategię niższych cen, oświadczył Mihai Marcel, senior konsultant w firmie Geva & Company.

Operacja przejęcia sklepów niemieckiej sieci Real przez francuski koncern Auchan zostanie sfinalizowana w 2013 r., po otrzymaniu przez nowego właściciela zgody organów ochrony konkurencji każdego z zainteresowanych krajów.

Źródło: mediafax.ro, zf.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE