Home / Polityka / Polityka regionalna / Autonomia Seklerszczyzny w kontekście stosunków węgiersko-rumuńskich

Autonomia Seklerszczyzny w kontekście stosunków węgiersko-rumuńskich

Obok kwestii praw mniejszości węgierskiej w Rumunii pojawił się po raz kolejny pomysł nadania Seklerszczyźnie statusu autonomii. Okazją do zabrania głosu przez przedstawiciela węgierskiego stał się wywiad dla rumuńskiej stacji Digi24, którego udzielił ambasador Węgier w Bukareszcie Oszkár Füzes.

Jak podkreśla dyplomata autonomia stanowi powszechne rozwiązanie w dążącej do stabilizacji Europie, a jej zastosowanie w Rumunii, wbrew oskarżeniom, nie pociągnie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla tego kraju, wręcz przeciwnie – przyniesie korzyści w postaci pokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Pomysł ma jednak gorących przeciwników, którzy autonomię Seklerszczyzny uważają za dążenie do ponownego włączenia całego Siedmiogrodu do Węgier. W odpowiedzi na ten zarzut Füzes podkreślił, iż „Węgry są sprzymierzeńcem i przyjacielem Rumunii i nie mają żadnych roszczeń terytorialnych wobec swojego sąsiada”.

Okazją do zaproszenia węgierskiego dyplomaty stała się rocznica wydarzeń 1956 r. na Węgrzech. Füzes podziękował raz jeszcze za solidarność Rumunii z walczącymi przeciwko radzieckiej dominacji powstańcami.

 

Źródło: vajma.info

 

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE