Home / Gospodarka / Infrastruktura / Rumunia: Autostrady strzeżone przez firmy ochroniarskie

Rumunia: Autostrady strzeżone przez firmy ochroniarskie

Wraz z początkiem przyszłego roku, będziemy musieli przyzwyczaić się do nowego widoku podczas poruszania się po autostradach w Rumunii – będą one bowiem całodobowo strzeżone przed złodziejami przez ochroniarzy wyposażonych w broń palną i amunicję kulową (ostrą). Jest to inicjatywa rumuńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Compania Naţională de Austostrăzi şi Drumuri Naţionale – CNADNR). Zarządzający rumuńskimi drogami zamierzają wynająć firmy ochroniarskie do pilnowania 400 km autostrad – koszt takiej inwestycji wyniesie 5,5 mln EUR.

CNADNR ogłasza przetarg na ochronę pięciu odcinków autostrady. W przypadku każdego z nich umowa z firmą ochroniarską podpisana zostanie na dwa lata. W ten sposób, każdy kilometr autostrady będzie strzeżony przez wyszkolonych i uzbrojonych ochroniarzy, co będzie kosztowało państwo rumuńskie ok. 6800 EUR rocznie.

Przedstawiciele CNADNR uważają jednak, że kradzieże materiałów na autostradach osiągają wartość dużo wyższą, niż rachunek wystawiony firmom ochroniarskim.

– Musimy zatrudnić kogoś do pilnowania autostrad, by zapobiec masowym kradzieżom. Mam nadzieję, że pod koniec roku będziemy już mieli podpisane umowy z odpowiednimi agencjami ochrony, oświadczył Mircea Pop, dyrektor generalny CNADNR.

Poniżej podajemy odcinki autostrad, które będą strzeżone:

  1. Autostrada A2, odcinek Lehliu-Cernavodă (106 km), wartość kontraktu – 1, 63 mln EUR.
  2. Autostrada A2, odcinek Cernavodă-Constanţa (56 km) oraz Autostrada A4, odcinek Ovidiu–Agigea (21 km), wartość kontraktu –  1,29 mln EUR.
  3. Autostrada A1, odcinek Bucureşti-Piteşti (110 km, między 10. a 120. km), wartość kontraktu – 1,05 mln EUR.
  4. Autostrada A2, odcinek Bucureşti-Lehliu (55 km, między 9. a 64. km), wartość kontraktu – 813 tys. EUR.
  5. Autostrada A3 Bucureşti-Ploieşti (52 km), wartość kontraktu – 680 tys. EUR.

By wziąć udział w przetargu, zainteresowana agencja ochroniarska musi posiadać co najmniej 50 wyposażonych w odpowiedni sprzęt samochodów pasażerskich. Ponadto kandydujące firmy muszą dysponować własnymi bądź wynajmowanymi obiektami sportowymi, dzięki którym ochroniarze mogą utrzymywać niezbędną w ich pracy kondycję fizyczną na najwyższym poziomie. Agencje biorące udział w przetargu powinny także udowodnić, że posiadają wymagane  możliwości techniczne i są wyposażone w odpowiednią broń. Muszą posiadać także dostosowane do tego rodzaju aktywności firmowe uniformy.

Ochroniarze będą musieli przejść pozytywnie test psychologiczny oraz uzyskać pozwolenie od lekarza medycyny pracy. Będą także zobligowani do przedłożenia pozwolenia na broń palną, wydaną przez Generalny Inspektorat Policji Rumuńskiej (Inspectoratul General al Poliţiei Române).

Źródło: adevarul.ro, banknews.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE