Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia: Băsescu popiera wejście do strefy euro w 2015 roku

Rumunia: Băsescu popiera wejście do strefy euro w 2015 roku

Prezydent Rumunii, Traian Băsescu, oświadczył podczas spotkania z europejskimi przywódcami politycznymi w Brukseli, że państwo rumuńskie nie zamierza rezygnować ze starań o wejście do strefy euro w 2015 roku. Zdaniem prezydenta Rumunia powinna także przystąpić do proponowanej przez Komisję Europejską unii bankowej, czyli projektu wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny.

– Przed wyjazdem do Brukseli rozmawiałem z prezesem Narodowego Banku Rumunii, Mugurem Isărescu, który twierdzi, że powinniśmy wejść do europejskiej unii bankowej ze względu na to, że rumuński system bankowy tworzony jest w 85% przez banki ze strefy euro, wyjaśnił Băsescu.

Szef państwa rumuńskiego uważa ponadto, że zarówno unia bankowa, jak i Europejski Mechanizm Stabilizacyjny mogą przynieść Rumunii korzyści.

– Europejski Mechanizm Stabilizacyjny skierowany jest do państw znajdujących się w trudnej sytuacji, mocno zadłużonych. Rumunii zależy na tym, by znaleziono właściwe rozwiązania ich problemów, ponieważ dużo do tych krajów eksportuje, stwierdził Băsescu .

Stanowisko rumuńskiego prezydenta różni się od stanowiska przedstawicieli rządów pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej, które nie należą do strefy euro (państwa bałtyckie, Polska, Bułgaria). Stwierdzili oni bowiem, że obecnie ich gospodarki nie są gotowe na przyjęcie wspólnej waluty europejskiej, ze względu na niestabilną sytuację w Europie wynikającą z kryzysu długowego.

Źródło: adevarul.ro, business24.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE