Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia: „Brytyjczycy, przybywajcie!”

Rumunia: „Brytyjczycy, przybywajcie!”

W odpowiedzi na wylansowaną przez brytyjski dziennik „The Guardian” kampanię „Don’t come to Britain. We hate ourselves – we’ll probably hate you too” („Nie przyjeżdżajcie do Wielkiej Brytanii. Nienawidzimy samych siebie – was też pewnie znienawidzimy”), której hasła mają zniechęcić potencjalnych imigrantów zarobkowych z Rumunii i Bułgarii do przyjazdu do Wielkiej Brytanii w 2014 r. (Obywatele Wielkiej Brytanii protestują przeciwko otwarciu rynku pracy dla Bułgarów i Rumunów), rumuńska gazeta „Gândul” („Myśl”) ruszyła z własną inicjatywą, skierowaną do mieszkańców Wysp.

Rumuńska akcja „We may not like Britain, but you will love Romania. Why don’t you come over?” („Możliwe, że Wielka Brytania by się nam nie spodobała, ale wy pokochacie Rumunię. Dlaczego mielibyście do nas nie wpaść?”) cieszy się ogromną popularnością, doczekała się własnej strony internetowej (whydontyoucomeover.gandul.info) oraz ogromnego odzewu ze strony społeczeństwa rumuńskiego. „Gândul” zachęca swoich czytelników do aktywnego uczestnictwa w kampanii: każdy może wymyślić hasło, które ma zachęcić Brytyjczyków do odwiedzenia i poznania Rumunii. Rezultaty można śledzić na bieżąco pod wskazanym wyżej adresem oraz na facebooku.

„Połowa naszych kobiet wygląda jak Kate. Druga połowa – jak jej siostra”

Pomysłodawcom akcji nie brakuje kreatywności – obecnie każdy Rumun może za pośrednictwem wyżej podanej strony przesłać do redakcji zdjęcie swojej wygodnej kanapy, na której chciałby przenocować jakiegoś Brytyjczyka. Dzięki temu „couch surfing networkowi”, jak złośliwie nazwali inicjatywę jej twórcy, brytyjscy turyści mogą łatwo znaleźć nocleg w każdym mieście Rumunii, co ma ich tylko zachęcić do przyjazdu.

Miejmy nadzieję, że ta, poprowadzona w świetnym stylu, kampania gazety „Gândul”, pomoże zwalczyć europejskie stereotypy na temat Rumunii i przyczyni się do utrwalania pozytywnego wizerunku tego kraju. Jedną dobrą cechę Rumunów Europa właśnie poznała – czego jak czego, ale poczucia humoru to im akurat nie brakuje.

Źródło: gandul.info, whydontyoucomeover.gandul.info

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE