Home / Polityka / Rumunia: Decentralizacja na wiosnę

Rumunia: Decentralizacja na wiosnę

puzzle-ro źródło mediafax.ro

Autor: Krzysztof Górski

Zapowiadana od dawna reforma podziału administracyjnego Rumunii i powołania w kraju regionów zaczyna nabierać tempa. Wicepremier i minister rozwoju regionalnego Liviu Dragnea poinformował w środę o powołaniu ciała doradzającego przy procesie regionalizacji państwa, a także przedstawił kalendarium nadchodzących zmian.

– Rozpoczynamy dzisiaj jeden z największych projektów, który zmieni państwa rumuńskie. Co ważne – o znaczeniu tego projektu przekonana jest cała klasa polityczna Rumunii, bez względu na partyjne barwy – podkreślał rumuński polityk przedstawiając rządowe plany.

Obecny podział terytorialny Rumunii cechuje wysoki stopień scentralizowania. Kraj podzielony jest na 41 województwa (rum. judeţ) oraz wyodrębnione miasto Bukareszt, 2686 gminy wiejskie oraz 265 gminy miejskie i miasta. Bukareszt, posiadający odrębny status, podzielony jest na sześć okręgów, które posiadają odrębne urzędy.

W 1998 roku w związku z akcesją Rumunii do Unii Europejskiej władze kraju utworzyły tzw. regiony rozwoju (rum. regiuni de dezvoltare) – osiem jednostkek stworzonych w celach statystycznych, nie posiadających osobowości prawnej ani organów władzy pochodzących z wyboru. Aby uniknąć wyniszczających dyskusji na temat podziału na regiony pod koniec ubiegłego roku premier Victor Ponta zapowiadał, że nowy podział regionalny ma bazować na tych właśnie jednostkach.

Liviu Dragnea źródło mediafax.ro

Jak informuje minister Dragnea pierwszy krok na drodze decentralizacji to powołanie przy Ministerstwie Administracji i Rozwoju Regionalnego Rady Konsultacyjnej, której celem ma by przygotowanie profilu przyszłych regionów i sporządzanie ekspertyz z zakresu takich dyscyplin naukowych jak socjologia, demografia, historia czy finanse publiczne. Rada ma reprezentować trzy grupy ekspertów: akademików ze środowisk uniwersyteckich, polityków, reprezentujących główne partie, oraz przedstawicieli zainteresowanych organizacji pozarządowych.

– Jeszcze w lipcu rząd wyłoży na stół projekt nowego podziału administracyjnego kraju. Wówczas rozpoczniemy etap debaty i przygotowania finalnego prawa – zapowiada wiceszef rządu.

Minister Dragnea chciałby, aby do końca bieżącego roku wykrystalizował się nowy podział kraju na regiony, kolejny etap to równoległe procesy legislacyjne – zmiana konstytucji, przegląd aktów prawnych pod kątem wprowadzanych reform, oraz wypracowanie kompetencji dla województw, miast oraz gmin wiejskich.

– Na obecnym etapie prac trudno powiedzieć ile ostatecznie będzie regionów, oraz gdzie znajdą się ich siedziby – podsumował rządowe plany wicepremier Lipiu Dragnea.

Źródła: revista22.ro, dcnews.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE