Home / Polityka / Polityka regionalna / Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii bezstronny wobec kwestii odwołania prezydenta Basescu

Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii bezstronny wobec kwestii odwołania prezydenta Basescu

29 lipca w Rumunii odbędzie się referendum w sprawie usunięcia ze stanowiska prezydenta Traiana Băsescu. Po zawieszeniu w obowiązkach głowy państwa w Rumunii nie milkną komentarze dotyczące możliwych scenariuszy.

Stanowisko w sprawie zajął także Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg. Romániai Magyar Demokrata Szövetség – RMDSZ), który zarówno swoim wyborcom, jak i parlamentarzystom oraz senatorom zaleca głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem. RMDSZ podkreślił jednocześnie jak ważny jest udział w referendum. Ma to związek z decyzją dotyczącą frekwencji w referendum oraz uznania jego ważności jedynie w przypadku gdy weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania obywateli Rumunii.

W odpowiedzi na padające pod adresem RMDSZ oskarżenia, Związek deklaruje, iż nie zawarł porozumienia ani z rządzącą koalicją, ani ze wspierającą prezydenta partią i tym samym aż do kolejnych wyborów parlamentarnych pragnie bronić interesów mniejszości węgierskiej jako partia opozycyjna.

Związek podkreśla swoją bezstronność w politycznych sporach pomiędzy rumuńskimi partiami, uznając za swój główny cel działanie na rzecz obrony interesów mieszkających w Rumunii mniejszości, w tym przede wszystkim mniejszości węgierskiej.

W specjalnym liście do władz Europejskiej Partii Ludowej Związek poinformował o sytuacji w Rumunii oraz zapewnił, iż będzie kontynuował swoją dotychczasową politykę.

 

Źródło: vajma.info

 

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE