Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia: EBOiR obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na lata 2012-2013

Rumunia: EBOiR obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na lata 2012-2013

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Rumunii z 1,2% do 0,8% w roku 2012 oraz z 2,6% do 1,8% w roku 2013. Swoją decyzję uzasadnia trwającym w kraju kryzysem politycznym, który może wpływać na wzrost PKB w krótkim okresie. EBOiR dodaje również, iż spowolnienie w strefie euro ma znaczący wpływ na osłabienie rumuńskiego eksportu, natomiast dezintermediacja finansowa banków transgranicznych  zwraca uwagę na fakt, iż kryzys w Rumunii zaczyna dotykać również sektora finansowego.

Statystyki rumuńskie przedstawiają się niepokojąco: najniższa w historii wartość inwestycji zagranicznych (19 mln EUR w maju), alarmujący wzrost kursu walutowego, który przekroczył próg EUR/RON 4,6 oraz zerowa absorpcja funduszy unijnych w ostatnich miesiącach. Rumuńscy analitycy ekonomiczni zwracają się do swojego rządu z prośbą o ustalenie spójnego planu gospodarczego na przyszły rok, nie widząc innego sposobu na wyjście z kryzysowej sytuacji.

Zdaniem rumuńskich biznesmenów, bez względu na wyniki niedzielnego referendum w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta Traiana Băsescu, Rumunia nie ma szans na odrodzenie gospodarcze w 2012 roku.

- Obecnie wszyscy zajmują się skandalami politycznymi, zapominając jednocześnie o sytuacji gospodarczej kraju. Jako biznesmeni pytamy, co będzie po referendum i czy liderzy polityczni pozwolą sobie na planowane zmniejszenie podatku VAT na żywność. Jeśli tak, to jakie nowe podatki wymyślą, żeby odzyskać te pieniądze?, zastanawia się Cătălin Olteanu, dyrektor generalny firmy logistycznej FM Logistic.

- Rząd powinien jak najszybciej zająć się restrukturyzacją instytucji odpowiedzialnych za obsługę i rozliczanie funduszy europejskich. System pobierania środków unijnych musi zostać zmieniony od podstaw, a absorpcja funduszy z UE powinna stać się narodowym priorytetem, ponieważ jest to jedyna szansa na postawienie naszej gospodarki na nogi, dodaje Adrian Crivii, prezes firmy doradczej Darian.

Rumuński Minister Finansów, Florin Georgescu, stwierdził jednak, iż na razie nie należy się przejmować prognozami EBOR, bowiem ostateczna sytuacja gospodarcza Rumunii będzie znana po wizycie w kraju Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli ok. 14 sierpnia br.

 

Źródła: zf.ro, economie.hotnews.ro, cursdeguvernare.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE