Home / Polityka / Rumunia: Ekstremiści za sterylizacją romskich kobiet i przeciwko nauczaniu o Holocauście

Rumunia: Ekstremiści za sterylizacją romskich kobiet i przeciwko nauczaniu o Holocauście

Romania's Roma Community źródło BalkanInsight
Autor: Krzysztof Górski
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie internetowych ogłoszeń, które oferowały Romkom pieniądze za poddanie się dobrowolnej sterylizacji. Propozycje pojawiły się na stronie internetowej ekstremistycznej organizacji Naţionaliştii Autonomi (Niezależni Nacjonaliści).
„Oferujemy wynagrodzenie 300 RON (ok. 280 PLN) Cygankom z okolic Banatu, które przedstawią zaświadczenie lekarskie, że w 2013 roku poddały się dobrowolnej sterylizacji. Skoro nie możecie dać wykształcenia swojemu potomstwu, aby nie stanowiło ciężaru dla rumuńskiego społeczeństwa, możemy zagwarantować wam 300 RON za dobrowolną sterylizację wykonaną w 2013 roku. Zainteresowani ofertą proszeni są o kontakt drogą e-mailową”. Ogłoszenie tej treści pojawiło się najpierw na portalu należącym do skrajnie prawicowej organizacji. Kiedy o anonsie zrobiło się głośno w całej Rumunii i w prasie zagranicznej (m.in. szwajcarskiej) ekstremiści natychmiast usunęli go ze strony.

Manifestacja organizacji Noua Dreapta źródło striricluj.ro

– Inicjatywa Niezależnych Nacjonalistów przypomina metody eugeniki rasowej, które promował i stosował Adolf Hitler – powiedziała dla dziennika România Liberă politolog Oana Băluţă, przewodnicząca organizacji na rzecz praw kobiet FILIA. – Organizacja działa na rzecz homogenicznego, jednorodnego narodu, czystego rasowo. Uczona miała na myśli nazistowski plan eksterminacji ludności romskiej, w którego wyniku śmierć poniosła połowa populacji Romów zamieszkujących obszary okupowane przez III Rzeszę. W samym obozie Auschwitz więzionych było około 23 tys. Romów. Opracowaniem planu od strony „naukowej” zajmowało się Centrum Badań nad Higieną Rasową i Biologią Populacyjną, z którego inspiracji uznano, że cygańska krew stanowiła tak śmiertelne zagrożenie dla czystości rasowej Niemiec, że wydano zakaz łączenia się z jej przedstawicielami, zarówno tworzenia legalnych związków, jak i posiadania z nimi relacji pozamałżeńskich.
Na stronie NN możemy przeczytać, że wśród celów ugrupowania znajdują się „pilne rozwiązanie problemu cygańskiego, zachowanie rumuńskiego genotypu rasowego i genetycznego dziedzictwa przejętego po naszych przodkach, zniesienie kultu winy po tak zwanym „holocauście” (pisownia oryginalna – K.G.), który jakoby miał miejsce w Transnistrii, zaprzestania wykładania o „holocauście” w szkołach publicznych”.
Przedstawiciele Niezależnych Nacjonalistów wyrażają zdziwienie, kiedy zarzuca im się dyskryminację. – Poszkodowane mogą poczuć się jedynie nie-Romki, gdyż im nie proponujemy wynagrodzenia za poddanie się zabiegowi.
Romowie w obozie w Bełżcu źródło historywiz.com jpg

Nacjonaliści uważają że jedynie bronią „prawdziwych Rumunów” przed elementem kryminogennym, poza tym nie popełniają żadnego przestępstwa: – Od wielu lat porządni obywatele składają skargi na cygańską mafię i nic. Bezkarność zachęca Cyganów do antyspołecznych działań, do agresji. Jesteśmy atakowani u progów naszych domów, na ulicy, przy szkole. Nie ma już żadnych bezpiecznych miejsc. Nasza oferta to dzwonek alarmowy – wyjaśnia anonimowy działacz NN. – Przed zamieszczeniem ogłoszenia konsultowaliśmy się z prawnikiem. Nie podpadamy pod żaden paragraf, nikogo nie zmuszamy do zabiegu.
Inne zdanie ma w tej sprawie Narodowa Rada do Zwalczania Dyskryminacji (CNCD): – Spróbujemy zidentyfikować autorów rasistowskiego anonsu. Grozi im kara do 8.000 RON (ok. 7.500 PLN), oraz do 3 lat pozbawienia wolności – mówi przewodniczący CNCD Csaba Asztalos.
Marian Mandache, przewodniczący organizacji Romów Romani CRISS, skarży się, że w ostatnich latach jego stowarzyszenie otrzymywało drogą mejlową wiele gróźb od organizacji ekstremistycznych takich jak Noua Dreaptă. Z tą ostatnią grupą rozwinęły współpracę polskie organizacje jak Narodowe Odrodzenie Polski, najbardziej widzialnym efektem tych kontaktów jest przejęcie przez NOP stworzonego w Rumunii logo z hasłem „zakaz pedałowania”. Z sondażu przeprowadzonego przez CNCD wiosną 2012 roku wynika, że 14% rumuńskich Romów czuje się dyskryminowanymi w bardzo dużym stopniu, 34% w dużym stopniu, zaś jedynie 4% przedstawicieli tej mniejszości nie ma poczucia dyskryminacji.

hp photosmart 720

Według spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku w Rumunii żyje ponad 600 tysięcy Romów, według innych źródeł – np. „Regular Report on Romania’s Progress towards Accession” – blisko 1,8 miliona, co stanowi największą społeczność romską w Europie i drugą co do wielkości mniejszość etniczną w Rumunii.
W wyniku wyborów parlamentarnych, które odbyły się w Rumunii 9 grudnia 2012 roku mandaty w Izbie Deputowanych udało się uzyskać trzem osobom przyznającym się do pochodzenia romskiego. Jedna z nich kandydowała z listy organizacji mniejszości romskiej, dwie pozostałe z list rządzącej centrolewicowej Unii Społeczno Liberalnej.

źródła: romatransitions.org, romanialibera.ro, mediafax.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE

Bardzo pięknie, a co można powiedzieć o lewackich organizacjach promujących aborcję? To dopiero jest nazistowski mord ale kto tam o tym napisze….