Home / Kultura / Film / Rumunia: Filmowa awantura z Gérardem Depardieu w roli głównej
Kadr z filmu źródło adevarul.ro

Rumunia: Filmowa awantura z Gérardem Depardieu w roli głównej

Francuski gwiazdor zagrał w rumuńskim filmie „Condamnat la viaţă”, aby wkrótce potem wpaść w furię. Amerykańscy producenci zmienili zakończenie wersji przeznaczonej na rynek w Stanach Zjednoczonych w ten sposób, aby film kończył się happy endem.

Artysta wystosował list otwarty, w którym podkreśla, że nie akceptuje artystycznych kompromisów, mających podnieść oglądalność dramatu. – W ubiegłym roku zgodziłem się zagrać w rumuńskim filmie „Condamnat la viaţă” w reżyserii Bogdana Dreyera. Zafascynowało mnie opowiadanie Titusa Popovici, na podstawie którego scenariusz napisali Anușavan Salamanian i Bogdan Dreyer, a także główna postać Ipu, którą zgodziłem się odtwarzać – tłumaczy swoją wściekłość Depardieu. – Rumunia to niezwykle gościnny kraj, czułem się tu znakomicie, dobrze pracowało mi się z rumuńskimi aktorami, świetnie przygotowanymi do swoich ról. Także efekt finalny naszej pracy, zmontowany przez reżysera, bardzo mi się podobał – wspomina aktor swoją pracę nad Dunajem i Cisą.

Oburzenie odtwórcy Dantona wywołały zmiany dokonane w filmie przez rumuńskich producentów na żądanie dystrybutora ze Stanów Zjednoczonych: – Film został ponownie zmontowany, jego finał zmieniony, dorobiono happy end w hollywoodzkim  stylu – żali się francuski gwiazdor. – W ten sposób utracił wiele ze swojej poezji, a także zmieniło się jego przesłanie.

Kadr z filmu źródło cinemagia.roProtest Depardieu poparły inne gwiazdy grające w filmie – Harvey Keitel i Laura Morante. Reżyser filmu, Bogdan Dreyer, zaatakował producentów twierdząc, że zmienili scenariusz bez jego zgody i zwrócił się do sądu o wstrzymanie premiery filmu. Sąd w Bukareszcie odrzucił jednak jego prośbę.

„Śmierć Ipu”, słynna powieść Titusa Popovici, rozgrywająca się podczas drugiej wojny światowej, doczekała się już ekranizacji w 1971 roku pod tytułem “Atunci i-am condamnat pe toţi la moarte”. Film wyreżyserował Sergiu Nicolaescu, jeden z najwybitniejszych rumuńskich reżyserów, obsadę stanowiła śmietanka rumuńskiego aktorstwa jak Gheorghe Dinică, Iurie Darie, Ernest Maftei i Octavia Cotescu.

Po polsku fragment powieści można przeczytać w antologii opowiadań rumuńskich „Śmierć Ipu” z 1971 roku, pod redakcją Ireny Harasymowicz.

Źródła: mediafax.ro, jurnalul.ro

Zwiastun filmu na portalu youtube.

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE