Home / Gospodarka / Energetyka / Rumunia: Grupa Enel Green Power podłączyła do sieci trzy nowe elektrownie wiatrowe

Rumunia: Grupa Enel Green Power podłączyła do sieci trzy nowe elektrownie wiatrowe

Enel Green Power (EGP), włoska korporacja działająca w segmencie odnawialnych źródeł energii, podłączyła do sieci trzy nowe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 206 MW – Elcomex EOL, Târguşor i Gebelesis. Wszystkie znajdują się w regionie Dobrudży, w południowo-wschodniej Rumunii. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 340 mln EUR.

Elektrownia Elcomex EOL posiada 52 turbiny, każda o mocy 2,3 MW. Pozostałe dwie elektrownie mają łączną moc 60 MW, podaje komunikat EGP.

EGP jest obecna na rynku rumuńskim od 2005 r., w regionach Banatu, Dobrudży oraz Południowej Muntenii. Łączna moc elektrowni wiatrowych założonych przez włoską grupę w Rumunii wynosi 500 MW, natomiast łączna moc wszystkich elektrowni wiatrowych funkcjonujących obecnie na terenie kraju wynosi prawie 2000 MW. To więcej, niż możliwości Elektrowni Jądrowej Cernavodă.

Rumunia intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii, rozwija się tu nie tylko energetyka wiatrowa, ale również przemysł paneli fotowoltaicznych.

Źródło: mediafax.ro, capital.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE