Home / Kultura / Festiwale / Rumunia: Inauguracja pierwszego w kraju Muzeum Fotografii
autor: Cristina Andrei, źródło: dcnews.ro

Rumunia: Inauguracja pierwszego w kraju Muzeum Fotografii

W najbliższą sobotę, 18 maja, w ramach trzeciej edycji Festiwalu Photo România w Klużu, w Galerii „Hangar” odbędzie się inauguracja pierwszego w kraju Muzeum Fotografii.
– Wystawione tu będą zarówno stare aparaty fotograficzne pochodzące z okresu międzywojnia, jak i najnowszy, wyprodukowany w tym roku sprzęt  – dzięki temu zwiedzający będą mogli zaobserwować ewolucję, jakiej podlegają akcesoria fotograficzne. Przedstawimy także historię fotografii od samych jej początków, czyli pojawienia się dagerotypu, po dziś dzień. Będziemy mieli także bibliotekę z albumami poświęconymi fotografii, pokażemy ponadto zdjęcia takich sław jak Marlon Brando czy J.F. Kennedy. Muzeum będzie otwarte przez cały okres trwania festiwalu. Dokładamy wszelkich starań, przy współpracy z władzami lokalnymi, by po zakończeniu wydarzenia znaleźć stałą siedzibę dla muzeum. Pragniemy, by było ono przestrzenią, w której organizowane będą wystawy fotografii oraz przeróżne warsztaty, ogłosił Sebastian Vaida, dyrektor artystyczny Festiwalu Photo România.
W ramach festiwalu odbędzie się ponad trzydzieści wystaw fotografii, spośród których wymienić można ekspozycję „Underdog” prezentującą portrety psów, które przybierają ludzki wyraz twarzy, „Blow Job” – kolekcję zdjęć, na których twarze modelek deformowane są przez potężny podmuch powietrza oraz „Wood be nice”, czyli fotografie na drewnie.
W festiwalu wezmą udział zagraniczni fotografowie, zwycięzcy takich konkursów jak World Press Photo czy Picture of the Year International.
Gośćmi z zagranicy będą: Espen Rasmussen (Norwegia), Giuseppe Parisi (Włochy), Sebastian Magnani (Szwajcaria), Tadas Cerneauskas (Łotwa). Tymczasem artystów rumuńskich reprezentować będą: Radu Sigheti (Reuters), Thomas Câmpean (London News Pictures), Raed Kryshan (GSP), Simion Buia, Ionel Onofraș oraz Dorel Găină.
III edycja Festiwalu Photo România odbywać się będzie w Klużu w dniach od 17 do 26 maja. Jest to najważniejszy festiwal fotografii w Europie Wschodniej, który ściąga do miasta gości z dwudziestu krajów – zarówno uznanych fotografów, jak i licznych entuzjastów tej dziedziny sztuki.

Źródło: mediafax.ro, dcnews.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE