Home / Kultura / Festiwale / Rumunia: International Documentary ASTRA Film Festival
Fot. Emilia Polak

Rumunia: International Documentary ASTRA Film Festival

W dniach 14-20 października 2013 w Sibiu odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ASTRA. Z okazji 20 rocznicy powstania Festiwalu, dzień otwarcia zapoczątkowany był filmem „A Brief History of Astra Film”, będącym skrótem powstania i rozwoju idei zapoczątkowanej przez dr. Dumitru Budrala.

Samo miasto Sibiu jest położone w Transylwanii. Pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę to specyfika okien w starej części miasta, przypominające kształtem zmrużone oko (fotografia nr 1). W XIV wieku miasto było jednym z siedmiu najważniejszych miast w regionie, dając mu późniejszą nazwę Siedmiogród. W 2007 roku Sibiu pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

Fotografia nr 1
Autorka: Emilia Polak

Filmy można było oglądać przede wszystkim na czterech salach w Casa de Cultură a Sindicatelor, a także w Astra Film Cinema i Atrium Classic Cafe. Istniała ponadto możliwość zapoznania się z produkcjami z tegorocznej edycji przy specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach komputerowych (fotografia nr 2). Na festiwalu wyświetlono 75 filmów, większość z nich wyświetlana była dwa lub trzy razy, można było zatem ułożyć sobie taki plan, by zobaczyć wszystkie filmy, którymi było się zainteresowanym.

 

Fotografia nr 2 Autorka: Emilia Polak
Fotografia nr 2
Autorka: Emilia Polak

Na festiwalu było 5 kategorii konkursowych: International, Central and East Europe, Romania, Student, Eco Cinematograff. Poza konkursem były kategorie: Retro20, Incredibil, Made in Romania. Oficjalna strona festiwalu (www.astrafilm.ro) podaje, że widownia liczyła łącznie około 80 000 ludzi. Jury składało się z 11 osób:  Gaby Babic (GER), Hussain Currimbhoy (UK), Elena Danilko (RUS), Pawel Kloc (POL), Grit Lemke (GER), Petr Lom (CAN), Vintilă Mihăilescu (RO), Lesedi Oluko Moche (South Africa), Cristian Niţulescu (RO), Cristi Puiu (RO), Michael Stewart (UK).

 

Nagrodę Grand Prix zdobył film „Matthew’s Law”. Reżyser Marc Schmidt nakręcił obraz o swoim  chorym na autyzm przyjacielu, który desperacko stara się odtworzyć w otaczającym go chaosie – porządek. Nagrodę w kategorii International zdobył „Dancing Alone” w reżyserii Biene Pilavci, przedstawiający historię jej ucieczki z domu, sytuacji rodzinnej i konfrontacji przeszłości z teraźniejszością. W kategorii Central and East Europe zwyciężył film Şerbana Oliver Tătaru „Anatomy of a Departure”. Jest to w zasadzie zapis rozmów reżysera z jego rodzicami o ich emigracji z Rumunii do Niemiec. „In mayor’s name” w Anca Hirte zdobyło nagrodę w kategorii filmów rumuńskich. Przedstawia analizę relacji tzw. zwykłych ludzi z autorytetami.

Spośród filmów studenckich wyróżniono „Clinical Romance” (reż. Elke Margarete Lehrenkrauss), który pokazuje próbę powrotu do siebie małżeństwa po 10-letniej separacji.

W kategorii Eco Cinematograff zwyciężył film „Little land” w reżyserii Nikosa Dayandasa, nawiązujący do kryzysu ekonomicznego w Grecji i wyjazdów młodych ludzi na wyspę Ikaria, gdzie panują inne zasady życia.

Dodatkowo nagrodę przyznano za najlepsze obrazy filmowi produkcji rumuńskiej, „Valley of Sighs” (Mihai Andrei Leaha, Iulia Hossu, Andrei Crişan), za najlepsze obrazy w filmie studenckim – „Man Made Place” (Yu-Shen Su), za najlepszy dokument produkcji rumuńskiej – „The Tanase Dossier” (Ionuţ Teianu) oraz za najlepszy debiut dla Elena Borcea za film „My family, briefly”.

 

Program festiwalu zawierał również konferencje, masterclasses, spotkania z reżyserami (fotografia nr 3, Q&A z reżyserem „Google And The World Brain”, Ben Lewis’em) oraz koncerty.

Gala rozdania nagród odbyła się 19.10.2013 roku w Sali Thalia. Po uroczystości wszyscy mogli się spotkać na bankiecie, przy cygańskiej muzyce zespołu „Szilvasi Gipsy Folk Band”.

 

Źródła: www.astrafilm.ro, katalog festiwalu

KOMENTARZE