Home / Gospodarka / Energetyka / Rumunia inwestuje w odnawialne źródła energii

Rumunia inwestuje w odnawialne źródła energii

Ponad 4 tys. gospodarstw domowych będzie korzystać z energii wytwarzanej przez największą w Rumunii elektrownię słoneczną, która rozpocznie pracę w nadchodzącym tygodniu. Pole obsadzone panelami słonecznymi o łącznej mocy 8,75 MW znajduje się w miejscowości Isaccea (region Dobrudża).

Głównym kontrahentem realizującym projekt jest przedsiębiorstwo niemieckie Gehrlicher Solar, natomiast pole z panelami słonecznymi zainstalowała należąca do Emila Morariu, Doru Alina Plopeanu oraz Răzvana-Constantina Neamţu  firma Ra-Ra Parc.

W ostatnim czasie przemysł paneli fotowoltaicznych w Rumunii znacząco się rozwinął. Przedsiębiorstwa inwestują w energię słoneczną zachęcone wsparciem ze strony państwa rumuńskiego – przyznaje ono bowiem za darmo tzw. „zielone certyfikaty” (świadectwa pochodzenia dla energii elektrycznej produkowanej w odnawialnych źródłach energii – OZE) wszystkim producentom energii odnawialnej. Dystrybutorzy prądu, zaopatrując się u producentów, mają ustawowy obowiązek kupowania określonej ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dowodem na to, że został on spełniony, są właśnie zielone certyfikaty kupowane u wytwórców energii. W ten sposób ci ostatni zarabiają podwójnie – dzięki sprzedaży energii oraz dzięki wprowadzaniu do handlu świadectw pochodzenia energii z OZE.

W przyszłym roku na terenie Rumunii mają powstać następne farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 100 MW. Jedna z nich, posiadająca moc 12 MW, rozpocznie produkcję energii już na początku 2013 r. w okręgu Mehedinţi (na Wołoszczyźnie). Inwestycja ta warta jest 16,5 mln EUR.

Innym dużym przedsiębiorstwem, które instaluje masowo w Rumunii panele słoneczne jest grecka Egnatia. Firma podpisała umowy warte 50 mln EUR na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 35 MW.

Główny dostawca energii elektrycznej na rynek rumuński, państwowy koncern Hidroelectrica, także zamierza wejść na rynek energetyki słonecznej oraz wiatrowej. Przedsiębiorstwo rozpoczęło również budowę nowych elektrowni hydroelektrycznych; przyszłoroczny budżet przeznaczony na te inwestycje wynosi 250-300 mln EUR.

Obecnie skumulowana moc wszystkich zainstalowanych w Rumunii paneli fotowoltaicznych wynosi 13,1 MW.

Źródło: adevarul.ro, antena3.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE