Home / Gospodarka / Przemysł / Rumunia: Jesień upłynęła pod znakiem wzrostu kosztów siły roboczej i produkcji przemysłowej

Rumunia: Jesień upłynęła pod znakiem wzrostu kosztów siły roboczej i produkcji przemysłowej

Koszt siły roboczej w Rumunii w przedostatnim trymestrze bieżącego roku wzrósł o 7% w stosunku do tego samego przedziału czasowego w roku poprzednim, zaś średnia kosztów produkcji przemysłowej wzrosła prawie o 7% od października 2011 r. W przeciągu najbliższych trzech miesięcy powyższe zmiany odczują kieszenie rumuńskich konsumentów, jak podaje komunikat Narodowego Instytutu Statystycznego w Rumunii (Institutul Naţional de Statistică -INS).

W porównaniu z drugim trymestrem 2012 r., koszt godzinnego wynagrodzenia pracownika wzrósł w szczególności w takich sektorach jak: kultura i rekreacja – o 10,8%, produkcja i dystrybucja energii elektrycznej i cieplnej, gazu, ciepłej wody oraz systemów klimatyzacji i wentylacji – o 7,6%. Koszt finansowy zasobów ludzkich w sektorze innych usług wzrósł o 5,6%. Spadek godzinnego kosztu siły roboczej odnotowano w dziedzinie pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego – o 5,53%, transakcji na rynku nieruchomości – o 4,24% oraz budownictwa – o 0,56%.

W sektorze budżetowym odnotowano z kolei wzrost kosztu godzinnego wynagrodzenia pracownika w szkolnictwie – o 18,4%, administracji publicznej – o 12% oraz pomocy społecznej – o 6,9%. Jednym z powodów tych zmian jest wejście w życie postanowień rozporządzenia rządowego nr 19/2012 o przywróceniu płac sprzed cięć budżetowych z 2010 r. W przypadku szkolnictwa wzrost kosztu zasobów ludzkich wynika z faktu, iż w przedostatnim trymestrze br. właściwy czas pracy był krótszy niż w trymestrze go poprzedzającym ze względu na dwumiesięczny okres wakacji.

Koszty produkcji przemysłowej na rynek wewnętrzny oraz zewnętrzny wzrosły w październiku o 0,6% w porównaniu z wrześniem br. i o 6,8% w stosunku do tego samego miesiąca w roku ubiegłym.

Źródło: adevarul.ro, business-forum.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE