Home / Polityka / Polityka regionalna / Rumunia: Kara pieniężna za powiewające przy budynkach władz państwowych flagi węgierskie

Rumunia: Kara pieniężna za powiewające przy budynkach władz państwowych flagi węgierskie

Jean-Adrian-Andrei-erdon.ro

Władze samorządowe w okręgu Harghita w Rumunii mogą zostać ukarane karą pieniężną w wysokości ponad tysiąca euro. Wszystko za sprawą flag węgierskich, które na stałe powiewają przy budynkach władz państwowych.

Nieprawidłowości w eksponowaniu symboli narodowych dopatrzył się prefekt okręgu Jean-Adrian Andrei, który zwrócił uwagę, iż zgodnie z obowiązującym w Rumunii prawem flaga innego państwa może zostać umieszczona na budynkach administracji państwowej obok flagi rumuńskiej jedynie  w przypadku oficjalnych wizyt zagranicznych delegacji lub międzynarodowych konferencji. Nie może być jednak wywieszona na stałe.

Jean-Adrian Andrei w specjalnym liście poinformował władze samorządowe  o zaobserwowanych przez siebie nieprawidłowościach. Zapowiedział także szereg kontroli, które zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie oraz kary dla tych samorządów, które dopuściły się wykroczeń.

Nie pierwszy raz kwestia węgierskich symboli oraz nazw w Rumunii stała się przedmiotem sporu. Podobny spór toczy się także w przypadku eksponowania flagi seklerskiej.

źródło: erdon.ro

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE