Home / Gospodarka / Rumunia: KE wznowiła wypłatę dotacji z Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich

Rumunia: KE wznowiła wypłatę dotacji z Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich

Komisja Europejska przekazała Rumunii we wtorek, 19 lutego, 141,5 mln EUR w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL). Suma ta stanowi pierwszą transzę środków z funduszy strukturalnych z Brukseli przeznaczonych na rozwój ww. programu, która wpłynęła na konto państwa rumuńskiego po odblokowaniu dotacji z SPO RZL na początku bieżącego miesiąca.

– Wznowienie wypłat funduszy strukturalnych przez KE daje nam pewność, że będziemy mogli opłacać w terminie faktury beneficjentów funduszy europejskich, dzięki czemu program operacyjny powróci do normalnego funkcjonowania, informuje rumuński Minister Funduszy Europejskich, Eugen Teodorovici.

Minister dodał, że priorytetem w najbliższym czasie będzie dążenie do odblokowania pozostałych trzech programów operacyjnych: Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP).

KE zawiesiła wypłatę ze środków unijnych na realizację SPO RZL w sierpniu 2012 r. Na decyzję UE wpłynęły kontrole realizacji programów operacyjnych w Rumunii, które wykazały, że państwo rumuńskie w latach 2009-2011 dopuściło się wielu nadużyć finansowych związanych z wykorzystaniem funduszy strukturalnych.

W wyniku działań przedsięwziętych przez Rząd Rumunii KE zdecydowała, że odblokuje SPO RZL na początku lutego 2013 r.:

–  Dzięki pozytywnemu przebiegowi misji audytowej w okresie 29 stycznia-1 lutego 2013 r., przedstawiciele KE zdecydowali, że odblokują wypłatę dotacji z SPO RZL, czytamy w rządowym komunikacie.

– Pod koniec stycznia 2013 r., w trakcie realizacji w ramach SPO RZL znajdowało się 2455 umów finansowych. Całkowita suma przeznaczona przez UE na ten program wynosi 3,4 mld EUR, oświadczył Teodorovici.

Źródło: adevarul.ro, gandul.info

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE