Home / Gospodarka / Inwestycje / Rumunia: KE zaproponowała wsparcie dla pracowników zwolnionych w wyniku zamknięcia fabryki Nokii

Rumunia: KE zaproponowała wsparcie dla pracowników zwolnionych w wyniku zamknięcia fabryki Nokii

Komisja Europejska (KE) zaproponowała Rumunii wsparcie finansowe w wysokości 2,9 mln euro, które ma pomóc powrócić na rynek pracy 1416 pracownikom zwolnionym w wyniku zamknięcia fabryki Nokii oraz jednego z jej dostawców w okręgu Kluż (okręg w północno-wschodniej Rumunii ze stolicą w mieście Kluż-Napoka).

Propozycja zostanie wysłana do zaakceptowania do Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Wypłatę sumy w wysokości 2,9 mln euro ma zapewnić Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG).

– Schemat produkcji telefonów komórkowych zmienia się na globalnym rynku wraz z przenoszeniem przez niektóre firmy europejskie zakładów produkcji do szybko rozwijających się krajów azjatyckich. Propozycja wypłaty przez EFG prawie 3 mln euro ma pomóc byłym rumuńskim pracownikom Nokii dostosować kwalifikacje w taki sposób, by bez problemu znaleźli nowe zatrudnienie i zapewnili sobie lepszą przyszłość, oświadczył komisarz ds. wspierania siły roboczej, interesów społecznych i inkluzji społecznej Laszlo Andor.

Rumunia wysłała wniosek o przyznanie wsparcia z funduszy europejskich, by pomóc 1904 zwolnionym przez Nokia România SRL (Nokia Rumunia sp. z o.o.) i jednego z jej dostawców. KE oczekuje, że w programie pomocowym weźmie udział 1416 spośród wszystkich zwolnionych.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 4,5 mln euro, z czego 2,9 mln będzie wkładem EFG.

Dzięki wsparciu finansowemu, byli pracownicy będą mogli skorzystać z usług centrum ds. przemian „From JOB to Smart JOB”, spośród których warto wyróżnić: dostęp do niezbędnych informacji, doradztwo zawodowe, przygotowanie zawodowe zakończone otrzymaniem certyfikatu, promowanie przedsiębiorczości, wsparcie finansowe przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, stymulowanie postaw pozatrudnieniowych oraz finansowanie transportu, z którego dana osoba będzie korzystać podczas poszukiwania nowego miejsca pracy.

Głównym powodem zwolnień była decyzja firmy o przeniesieniu zakładów zajmujących się montażem telefonów komórkowych do krajów Azji: Chin, Korei Południowej, Wietnamu i Indii. Produkcja części do telefonów komórkowych już wcześniej została przeniesiona poza Europę.

Sytuacja na rynku pracy i produkcji w okręgu Kluż uległa drastycznemu pogorszeniu. W wyniku zamknięcia fabryki Nokii zniknęło około 40% dostępnych w regionie miejsc pracy w branży IT i komunikacji, jak dowiadujemy się z raportu KE.

Nokia zamknęła działającą na terenie Rumunii fabrykę telefonów komórkowych, zwalniając tym samym 2200 pracowników. Spółka z Finlandii rozpoczęła produkcję w Jucu, w okręgu Kluż, w 2008 roku. W fabrykę zainwestowano 60 mln euro. Jej zamknięcie było jednym z punktów programu restrukturyzacji operacyjnej spółki.

Miejsce Nokii w parku przemysłowym Tetarom III zajęły firma Bosch z Niemiec (fabryka części samochodowych) oraz De’Longhi z Włoch (produkcja sprzętu AGD).

Źródło: mediafax.ro, gandul.info

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE