Home / Gospodarka / Przemysł / Rumunia: Koncern chemiczny Oltchim wznawia produkcję

Rumunia: Koncern chemiczny Oltchim wznawia produkcję

Rumuński minister gospodarki, Daniel Chiţoiu, oświadczył, iż wznowiono już 25-30% produkcji największych w kraju zakładów chemicznych Oltchim. Koncern oferuje 2600 miejsc pracy, z czego zajętych jest obecnie 800. W najbliższych tygodniach zdolność produkcyjna koncernu ma wzrosnąć do 60%.

Na razie uruchomiono instalację elektrolizy membranowej, zaś w przeciągu dwóch tygodni ma ruszyć instalacja elektrolizy kationów rtęci.

– Koncern chemiczny Oltchim Râmnicu-Vâlcea (OLT) mógł wznowić produkcję dzięki pieniądzom pochodzącym z zaliczek dostawców i klientów, oznajmił sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Rodin Traicu.

Traicu dodał, że jeśli sytuacja finansowa kombinatu na to pozwoli, do 15 listopada br. pracownicy powinni otrzymać zaległe pensje.

W sierpniu br. Oltchim całkowicie wstrzymał produkcję, ponieważ nie miał już pieniędzy na pensje dla pracowników oraz na zakup surowców. Wtedy też postanowiono zakład sprywatyzować, zaś przetarg na większościowy pakiet akcji (54,8%) wygrał Dan Diaconescu, oferując za niego rekordową sumę 203 mln RON (45 mln euro). Niestety bardzo szybko okazało się, że właściciel kontrowersyjnej stacji telewizyjnej OTV nie jest w stanie zapłacić takiej sumy i prywatyzacja koncernu nie doszła do skutku (Prywatyzacja zakładów chemicznych Oltchim kolejnym zawirowaniem na rumuńskiej scenie politycznej).

Rząd rumuński zapewnia jednak, że do prywatyzacji dojdzie w przyszłym roku. W związku z tym zamierza on wystosować oficjalne pismo do Komisji Europejskiej, w którym poprosi o pilne wsparcie Oltchimu sumą 20 mln euro.

Źródło: mediafax.ro, zf.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE