Home / Polityka / Rumunia: László Borbély zrezygnował z posady ministra ochrony środowiska

Rumunia: László Borbély zrezygnował z posady ministra ochrony środowiska

Minister ochrony środowiska i gospodarki leśnej z ramienia Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii László Borbély zrezygnował ze stanowiska. Powodem odejścia z rządu premiera Ungereanu są oskarżenia pod adresem byłego już ministra formułowane przez Krajowy Departament Antykorupcyjny (rum. Direcția Națională Anticorupție – DNA). DNA oskarża Borbélya m. in. o spekulacje i wielokrotne fałszowane swoich oświadczeń majątkowych.

Borbély odbył w piątek półtoragodzinną rozmowę w cztery oczy z premierem Ungureanu  na temat stawianych mu zarzutów. W jednym z radiowych wywiadów premier oświadczył, iż przyjął decyzję Borbélya i przekazał ją prezydentowi.

Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg. Romániai Magyar Demokrata Szövetség – RMDSZ) zamierza bronić i wspierać Borbélya. On sam oświadczył, iż jego rezygnacja nie jest przyznaniem się do zarzucanych mu czynów, a podyktowana została jedynie troską o uniknięcie zarzutów pod adresem rządu rumuńskiego. Szef związku Hunor Kelemen podkreśla, iż decyzja o rezygnacji z posady świadczy o niezwykłej sile charakteru byłego ministra ochrony środowiska oraz dowodzi, iż nie zamierza on utrudniać pracy wymiarowi sprawiedliwości.

Szef RMDSZ przyczyn ponownego sformułowania zarzutów upatruje w zbliżających się wyborach. Sprawa ma bowiem swój początek w lipcu 2011 r., kiedy to DNA poinformowało o wszczęciu śledztwa wobec Borbélya. Mimo, iż zadecydowano wówczas o zawieszeniu postępowania wobec polityka, sprawa ponownie stała się aktualna. Wśród licznych komentarzy słychać i takie, według których Borbély padł ofiarą  wewnętrznego konfliktu mającego związek z pozwoleniem na wydobycie rud złota w Roșia Montană (węg. Verespatak), na które Borbély nie wyraził zgody.

Znane są już nazwiska potencjalnych następców László Borbélya. Do najpoważniejszych kandydatów na stanowisko ministra ochrony środowiska należą Attila Korodi i Károly Borbély.

Źródło: maszol.ro

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE