Home / Kultura / Festiwale / Rumunia: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Anonimul”, 9-18 sierpnia
mediafax.ro

Rumunia: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Anonimul”, 9-18 sierpnia

W piątek, 9 sierpnia, rozpocznie się dziesiąta, jubileuszowa edycja jednego z najciekawszych rumuńskich festiwali filmowych – Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego ANONIMUL. Już sama lokalizacja imprezy jest godna uwagi – festiwal odbywa się bowiem we wpisanej w 1991 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO Delcie Dunaju, w miejscowości Sfântu Gheorghe. Niesamowite okoliczności przyrody sprzyjają atmosferze festiwalu, czyniąc z niego ważne miejsce na kulturalnej mapie Rumunii.

W ciągu dnia filmy pokazywane są w salach Kompleksu Kinowego mieszczącego się w osadzie turystycznej Green Village. Wejście na seanse odbywa się na podstawie zaproszeń, które rozdaje Punkt Informacyjny ANONIMUL (znajduje się on na campingu Dolphin). Ich ilość uzależniona jest od dostępnych danego dnia wolnych miejsc.

W nocy natomiast (począwszy od godziny 22), filmy są wyświetlane na gigantycznym ekranie na wolnym powietrzu, na terenie campingu. Na wszystkie seanse obowiązuje wstęp wolny.

źródło - micomis.ro

W wyniku selekcji przeprowadzonej przez Irinę Margaretę Nistor, w programie festiwalu znalazło się 40 fabularnych filmów krótkometrażowych oraz 20 animacji. Spośród fabularnych krótkich metraży rumuńskich wyróżnić można następujące tytuły: Pastila fericirii (Pastylka szczęścia) Cecilii Felmeri, Bad Penny Andreia Creţulescu, Waste Antona Groves, Prietenie, baratsag (prietenie i baratsag to przyjaźń po rumuńsku i węgiersku) Rusu Ionuţa, Tuns, ras şi frezat (Ostrzyżony, ogolony i uczesany) Bogdana Mureşanu, Claudiu şi crapii (Claudiu i karpie) Andreia Tănase oraz La mulţi ani! (Sto lat!) Armine Vosganian. Ponadto widzowie będą mogli zobaczyć w tej kategorii filmy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Francji i Niemiec. Produkcji rumuńskich nie zabraknie również wśród tytułów animacji krótkometrażowych prezentowanych w ramach festiwalu: Uşor poate oricine (Z czymś łatwym każdy sobie poradzi) Paula Mureşan oraz 2 (Doi) (2, Dwa) Ilinki Šeda. Będą one walczyć o zwycięstwo w tej kategorii z 18 pozostałymi tytułami z takich krajów jak Francja, Serbia, Iran, Hiszpania czy Luksemburg.

Selekcję filmów długometrażowych przeprowadziła Ludmila Cvikova. I tak w konkursie wezmą udział m.in. The Major Jurija Bykowa (Rosja), My Dog Killer Miry Fornay (Słowacja/Czechy) oraz Tall as the Baobab tree Jeremy’ego Teichera (Senegal/USA). Na otwarcie X edycji festiwalu przewidziano projekcję najnowszego filmu Wonga Kar-waia, The Grandmaster.

Na festiwalu odbędzie się także przedpremierowa projekcja filmu Sunt o babă comunistă (Jestem komunistyczną babą) w reżyserii Stere Gulei. Produkcja jest długo oczekiwaną adaptacją słynnej książki Dana Lungu pod tym samym tytułem (książka dostępna jest także polskiemu czytelnikowi, została opublikowana w 2009 roku przez Wydawnictwo Czarne w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas).

źródło - cinemagia.ro

Wszystkie nagrody dla filmów długo- i krótkometrażowych są przyznawane na podstawie głosowania organizowanego wśród publiczności.

Podczas trwającego ponad tydzień festiwalu przewidziane są także inne atrakcje – koncerty, imprezy do białego rana, wycieczki, wędkowanie, gry na plaży. Problem dojazdu na festiwal został rozwiązany dzięki pomocy spółki Navrom, która odpowiedzialna jest za transport po Delcie Dunaju. Do rozkładu jazdy dodano specjalny kurs, który będzie działał tylko podczas festiwalu. Tak więc codziennie o godzinie 14:00 ze stacji Mahmudia wypływał będzie prom do Sfântu Gheorghe. Kurs powrotny planowany jest każdego ranka na godzinę 9:00. Bilet w jedną stroną będzie kosztował 30 RON (ok. 7 EUR), a na miejsce dopłyniemy po niecałych trzech godzinach podróży.

Poniżej filmik promujący festiwal, „pierwszy rumuński film w 3D”:


Źródło: festival-anonimul.ro, adevarul.ro


About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE