Home / Polityka / Rumunia: Minister obrony zapowiada odwrót z Afganistanu

Rumunia: Minister obrony zapowiada odwrót z Afganistanu

Od połowy 2013 roku żołnierze rumuńscy zaczną wracać do domu – zapowiedział rumuński minister obrony Corneliu Dobriţoiu w sobotę, 15 września, podczas rozpoczęcia Konferencji Komitetu Wojskowego NATO. Szczegółowy plan wycofywania rumuńskich oddziałów z Afganistanu jest dopiero omawiany.

– Rumunia przyjmuje do wiadomości decyzję szczytu w Chicago, że poczynając od 2014 roku siły afgańskie przejmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego kraju. Wycofywanie wojsk rumuńskich odbędzie się w porozumieniu z naszymi sprzymierzeńcami, poczynając od drugiej połowy 2013 roku, według zasady „razem weszliśmy, razem wychodzimy”. Po 2014 roku  zapewnimy jedynie minimalną obecność naszych żołnierzy w celu szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa – poinformował Dobriţoiu.

Rumuński polityk wypowiedział te słowa w siedmiogrodzkim mieście Sibiu, gdzie w sobotę rozpoczęła się Konferencja Komitetu Wojskowego NATO, w której biorą udział szefowie resortów obrony z 28 krajów Paktu i prawie 300 innych polityków, wojskowych i urzędników. Polskę reprezentują minister obrony Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch. Polski wojskowy spotkał się m.in. ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Ştefanem Dănilą.

Tematami rozmów obu dowódców były m.in. planowana wizyta szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rumunii w Polsce, współpraca w ramach partnerstwa strategicznego, wymiana doświadczeń w zakresie użytkowania samolotu wielozadaniowego oraz kwestia udziału Rumunii w strukturach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Rumuńska armia od początku uczestniczy w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), militarnej struktury w ramach NATO, zajmującej się utrzymaniem pokoju w Afganistanie. Aktualnie w kraju tym przebywa ok. 1800 żołnierzy z Rumunii. Rumuński kontyngent poniósł w Afganistanie ciężkie straty. W samym 2010 roku poległo sześciu Rumunów, łącznie dotychczas zginęło 20 żołnierzy z Rumunii.

Krzysztof Górski

Źródło: mediafax.ro, romanialibera.ro, wp.mil.pl, isaf.nato.int

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE