Home / Polityka / Polityka regionalna / Rumunia: Mniejszość węgierska wobec kwestii odwołania prezydenta Băsescu

Rumunia: Mniejszość węgierska wobec kwestii odwołania prezydenta Băsescu

W minioną niedzielę odbyło się w Rumunii referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Băsescu.  W wyniku zbyt niskiej frekwencji  głowa państwa zachowa jednak swój urząd.

Dane statystyczne sporządzone tuż po referendum ujawniły niewielką frekwencję także wśród obywateli węgierskiego pochodzenia. Szczególnie niska frekwencja odnotowana została w większości zamieszkałych przez Węgrów okręgach Harghita i Covasna, gdzie do urn poszło zaledwie nieco ponad 1/3 uprawnionych do głosowania mieszkańców.

Socjolog Tamás Kiss powodu dla którego mniejszość węgierska pozostała w swoich domach w dniu referendum upatruje w niechęci do obecnego premiera Victora Ponty i prowadzonej przez niego Partii Socjaldemokratycznej PSD, a nie jak spekuluje się w popularności prezydenta Băsescu wśród obywateli pochodzenia węgierskiego.

Niska frekwencja wśród mniejszości węgierskiej stała się powodem wielu  oskarżeń, zwłaszcza pod adresem Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (węg. Romániai Magyar Demokrata Szövetség – RMDSZ), który zachęcając Węgrów do głosowania nie zabrał jednak w sprawie jednoznacznego stanowiska. Jak podkreśla Kiss RMDSZ ograniczył się do wydania komunikatu, rezygnując zupełnie z prowadzenia otwartej kampanii.

Według Kissa referendum nie przyniesie rozwiązania konfliktu a kryzys w polityce wewnętrznej Rumunii potrwa aż do jesiennych wyborów.

źródło: erdon.ro

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE