Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Rumunia: Na Morzu Czarnym odkryto ogromne złoża gazu

Rumunia: Na Morzu Czarnym odkryto ogromne złoża gazu

Rumuńska spółka OMV Petrom i amerykański koncern ExxonMobil wydały 22 lutego komunikat, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu, które 3 do 6-krotnie mogą pokryć roczne zapotrzebowanie Rumunii. Tym samym potwierdzono oficjalnie wiadomość sprzed dwóch tygodni, że rumuńskich wodach znajduje się 42 do 84 mld metrów sześciennych gazu.

Złoże znajduje się na terenach w pobliżu Wyspy Żmijowej, w trakcie II wojny światowej przejętej przez ZSRR, kości niezgody pomiędzy Rumunią a Ukrainą. W 2009 r. w Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze  przyznał Rumunii prawo do eksploatacji podmorskich złóż w tej części Morza Czarnego.

Gaz odkryto 170 km od brzegu rumuńskiego, na głębokości ponad 3 tysięcy metrów (głębokość morza wynosi tutaj około 930 metrów). Odwiert został dokonany przez supernowoczesny okręt Deepwater Champion, który przypłynął na wody rumuńskie specjalnie dla tego projektu, po zakończeniu odwiertów ExxonMobil na wodach tureckich.

ExxonMobil i OMV Petrom utrzymują, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyrokować na temat rentowności eksploatacji złoża. W wydanym komunikacie czytamy, że „jeżeli przyszłe prace potwierdzą techniczną możliwość i handlową opłacalność produkcji gazu ziemnego na dużej głębokości (…) przyszłe inwestycje mogą sięgać kilku miliardów USD, zaś pierwsze wydobycie może mieć miejsce najwcześniej pod koniec dekady”. Obie firmy zamierzają kontynuować dalsze prace w tym roku, dla dalszych etapów zasadnicze znaczenie będą miały dane sejsmiczne.

Dwa tygodnie temu delegacje ExxonMobil i OMV Petrom przyjął prezydent Traian Băsescu. Podczas spotkania głowa państwa rumuńskiego podkreśliła znaczenie nowych odkryć, szczególnie w kontekście zwiększonego zapotrzebowania i wyższego importu gazu z Rosji z powodu ciężkiej zimy.

Wiercenia na tak dużej głębokości to nowość w rumuńskim przemyśle naftowym. Jak dotąd odwierty wykonywano do głębokości kilkudziesięciu metrów, obecnie mówi się o głębokości wody około tysiąca metrów.

 

Źródło: adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE