Home / Polityka / Rumunia: Najważniejszy dziennik publikuje drastyczne fotografie katastrofy smoleńskiej

Rumunia: Najważniejszy dziennik publikuje drastyczne fotografie katastrofy smoleńskiej

Autor: Krzysztof Górski

W mołdawskiej internetowej edycji rumuńskiej gazety Adevărul pojawił się artykuł opatrzony makabrycznym zdjęciem katastrofy smoleńskiej.  Autor tekstu, Ion Preaşca, zamieszcza w swoim tekście także link do rosyjskiego bloga, na którym pojawiły się fotografie ciał, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W artykule, niezwykle sugestywnie zatytułowanym „Wystrzały na miejscu wypadku lotniczego w którym poniósł śmierć prezydent Polski Lech Kaczyński” (Împuşcături la locul accidentului aviatic de la Smolensk, în care şi-a pierdut viaţa preşedintele Poloniei, Lech Kaczyński), Preaşca przytacza argumenty rosyjskiego blogera świadczące o tym, że katastrofa tupolewa nie była wypadkiem. Najważniejszy z nich wypływać ma z fotografii zrobionych tuż po katastrofie, ponieważ nie ma na nich śladu po wybuchu pożaru na miejscu tragedii.

Autor opiniotwórczego dziennika nie próbuje wchodzić w polemikę z tezami stawianymi przez blogera, ani przytaczać kontrargumentów: „Nowe szczegóły zdają się dostarczać kolejnych dowodów tym, którzy popierają teorię spiskową odnośnie spowodowania tego wypadku zakończonego śmiercią prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego i 94 innych członków oficjalnej delegacji” – podsumowuje publikację.

Katastrofa smoleńska dwa lata temu wywołała w Rumunii niezwykłe poruszenie i odruch sympatii  do Polski. Na fali współczucia na facebooku powstała grupa solidarności z Polakami. Rumuńska prasa opublikowała dziesiątki artykułów poświęconych tematyce katastrofy, również w ostatnich tygodniach na temat ekshumacji ciał ofiar tragedii.

W dniu uroczystości pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie, 18 kwietnia 2010 roku, rząd rumuński ogłosił żałobę narodową i była to pierwsza taka sytuacja od 3 sierpnia 2007, kiedy odbywał się pogrzeb patriarchy Teoktysta. Tego samego dnia w katedrze patriarchalnej w Bukareszcie odbyło się nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy.

źródło: adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE