Home / Gospodarka / Inwestycje / Rumunia: Największa kopalnia miedzi w kanadyjskich rękach

Rumunia: Największa kopalnia miedzi w kanadyjskich rękach

Kanadyjska firma Roman Copper Corp. wygrała przetarg na zakup największej rumuńskiej kopalni miedzi Cupru Min Abrud. Kanadyjczycy zaoferowali kwotę 200,77 mln EUR, czyli prawie cztery razy więcej niż wynosiła początkowa cena, za którą Rumuni spodziewali się sprzedać spółkę – 57,3 mln EUR. Premier Mihai Răzvan Ungureanu określił wynik przetargu jako efekt wiarygodności rządu i „gorączki gospodarczej egzaltacji, która się odradza”.

W posiadaniu Cupru Min znajduje się Roşia Poieni (90 km od transylwańskiego miasta Alba Iulia), gdzie skoncentrowane jest 60% złóż rumuńskiej miedzi. To również drugie co do wielkości złoże miedzi w Europie, teren kopalni opuszcza corocznie około 11.000 ton tego metalu. Pomimo tego pod koniec 2010 roku firma miała dług wysokości 16,5 mln EUR.

Roman Copper jest korporacją założoną przez kanadyjski bank inwestycyjny Bayfront Capital Partners z Toronto. Minister Gospodarki Rumunii poinformował w środę, że  nowy nabywca spłaci długi firmy przy wsparciu inwestorów z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Europy, nie sprecyzował jednak o jakich inwestorach jest mowa.

Państwo już kilkakrotnie próbowało sprzedać Cupru Min, pierwszy raz w 2008 roku. W zeszłym roku Ministerstwo Gospodarki podjęło kolejną próbę wystawienia firmy na sprzedaż, ale procedura przeciągnęła się do końca marca tego roku. Obok Kanadyjczyków do przetargu stanęły jeszcze trzy podmioty – Oz Minerals (Australia), Dundee Holding BV (Holandia) i Ellatzite Med Ad z Bułgarii, ostatnia oferta została jednak zdyskwalifikowana.

 

Źródło: mediafax.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE