Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia nie wprowadzi podatku od transakcji finansowych

Rumunia nie wprowadzi podatku od transakcji finansowych

– Rumunia nie wprowadzi w najbliższym czasie podatku od transakcji finansowych. Nie oznacza to jednak, że chce się w ten sposób sprzeciwić państwom Unii Europejskiej, które decyzję o wdrożeniu tego podatku podjęły, oświadczył Claudiu Doltu, reprezentant Rumunii na spotkaniu Rady Ecofin (Rada ds. Gospodarczych i Finansowych – Economic and Financial Affairs Council) w Brukseli.

– Rumunia podtrzymała swoje zeszłoroczne stanowisko podczas zebrania Rady Ecofin. Z jednej strony rozumiemy argumenty naszych partnerów z UE, którzy są za wprowadzeniem tego podatku, z drugiej strony – specyficzne warunki, w jakich funkcjonujemy, sprawiają, że podchodzimy do tego problemu z dużą ostrożnością i pragmatyzmem, dodał Doltu.

W obecnym momencie, każdy potencjalny wzrost kosztów transakcji, którym miałby być obarczony nasz system finansowy, mógłby wpłynąć niekorzystnie na rumuńską gospodarkę, która i bez tego jest już dość wrażliwa, powiedział sekretarz stanu.

– Rumuńscy eksperci są w trakcie oceniania potencjalnego wpływu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, za którym opowiada się Komisja Europejska. W najbliższym czasie nie zdecydujemy się jednak na realizację tego pomysłu, ogłosił Doltu.

Dodał ponadto, że Rumunia jest przekonana, że w przyszłości, niezależnie od zmian, jakie powstaną w wyniku wprowadzenia tego podatku tylko przez niektóre państwa członkowskie, cała UE będzie miała na względzie również interesy krajów, które nie przystąpiły do tej inicjatywy.

Ministrowie ds. gospodarczych i finansów państw członkowskich UE zatwierdzili we wtorek wzmocnioną współpracę 11 krajów (Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Portugalii, Belgii, Estonii, Słowacji i Słowenii) na rzecz wdrożenia podatku od transakcji finansowych.

Podatek od transakcji jest pierwszym krokiem na drodze do utworzenia jednolitego systemu podatkowego w UE.

Źródło: mediafax.ro, adevarul.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE