Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Rumunia: Nowy Kodeks Podatkowy przewiduje zniesienie 24-proc. stawki na pieczywo
adevarul.ro

Rumunia: Nowy Kodeks Podatkowy przewiduje zniesienie 24-proc. stawki na pieczywo

Od 1 września br. w Rumunii obowiązywał będzie nowy Kodeks Podatkowy. Przewiduje on m.in. zmniejszenie o 9% stawki VAT na pieczywo, podwyższenie akcyzy na alkohol oraz wprowadzenie nowego opodatkowania biżuterii, futer, niektórych samochodów, a także innych dóbr luksusowych.

Zmniejszenie stawki VAT z 24% na 9% na pieczywo, zboże i mąkę

Rząd rumuński zakłada, że zmiana ta przyczyni się do zwalczenia procederu uchylania się od opodatkowania. W tej dziedzinie rumuńskiej gospodarki zjawisko to rozrosło się na ogromną skalę, w tym momencie dochodzi bowiem nawet do 80%. Zmniejszenie stawki VAT ma zmniejszyć liczbę uchylających się od płacenia podatków o połowę. Minister Finansów Daniel Chiţoiu podaje jednocześnie, że zmiana w Kodeksie Podatkowym nie pociąga za sobą automatycznie zmniejszenia cen pieczywa. Z drugiej strony, Minister Rolnictwa Daniel Constantin uważa jednak, że ceny będą niższe, i to aż o 15%.

Akcyza na alkohol

Na mocy nowego kodeksu akcyza na alkohol wzrośnie z 750 EUR/hl do 1000 EUR/hl. Romulus Dascălu, prezes Rumuńskiej Organizacji Pracodawców Przemysłu Alkoholowego oraz Napojów Alkoholowych „Garant” uważa jednak, że decyzja ta spowoduje wzrost cen alkoholi o 25-30% oraz zwiększenie odsetka nieuczciwych jednostek, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów uchylających się od podatków z obecnego, i tak wysokiego, poziomu osiągającego 70-80%, do poziomu mogącego wynieść nawet 90%.

Nowe akcyzy na dobra luksusowe

Począwszy od 1 września, akcyza na biżuterię ze złota i platyny (za wyjątkiem obrączek), wyniesie 1 EUR/g dla biżuterii do 14K i 2 EUR/g dla biżuterii o zawartości złota większej niż 14K.

Nowe zasady dotyczyć będą także samochodów osobowych oraz terenowych, importowanych, kupowanych w kraju, nowych lub używanych, których pojemność silnika wynosi ponad 3000 m3. Akcyza wyniesie 1 EUR/m3.

W przypadku futer naturalnych, stawka wyniesie 50 EUR/sztuka w przypadku produktów o wartości jednostkowej od 500 do 1,5 tys. EUR, 200 EUR/sztuka dla produktów o wartości 1,501-3 tys. EUR, 450 EUR/sztuka dla produktów o wartości 3,001-4,5 tys. EUR, 750 EUR/sztuka dla produktów o wartości 4,501-6 tys. EUR oraz 1,2 tys. EUR/sztuka dla produktów o wartości większej niż 6 tys. EUR.

Akcyzą zostanie objęta także broń myśliwska oraz broń do użytku osobistego – od 50 do 1,5 tys./sztuka, w zależności od jej wartości.

Ponadto nowy kodeks przewiduje podatek od samochodów nabytych przez zniesienie współwłasności – władze rumuńskie odkryły bowiem, że po drogach Rumunii jeżdżą używane samochody zakupione w którymś z państw Unii Europejskiej we współwłasności, których właściciele dokonali jej notarialnego zniesienia przed zarejestrowaniem pojazdu w urzędzie.

Źródło: adevarul.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE