Home / Gospodarka / Rumunia: OMV Petrom podejmuje współpracę z hiszpańskim koncernem naftowym Repsol

Rumunia: OMV Petrom podejmuje współpracę z hiszpańskim koncernem naftowym Repsol

OMV Petrom wraz z hiszpańską grupą Repsol rozpoczną odwiert poszukiwawczy na obszarze czterech bloków lądowych na południu Karpat Południowych oraz Wschodnich. Podpisany 22 lutego br. kontrakt przewiduje w przeciągu najbliższych lat inwestycje w wysokości 50 mln EUR.

– Współpraca z Repsol, międzynarodowym koncernem posiadającym duże doświadczenie w wydobywaniu głęboko położonych złóż, w obrębie skomplikowanej struktury geologicznej, pomoże określić potencjał węglowodorowy skał macierzystych oraz ich korelację genetyczną z ropą naftową i gazem ziemnym. Współpraca z międzynarodowymi koncernami naftowymi przyczynia się do dynamizacji rumuńskiego przemysłu naftowego i gazowniczego, z czym wiążą się znaczące korzyści ekonomiczne dla Rumunii, oświadczył  Johann Pleininger, członek zarządu OMV Petrom, odpowiedzialny za wydobycie i produkcję.

Luis Cabra, Wiceprezes ds. Wydobycia i Produkcji w Repsol zadeklarował, że współpraca z OMV Petrom wpisuje się w strategię poszerzania działalności wydobywczej koncernu w Europie oraz że Rumunia posiada w tej dziedzinie „niesamowity potencjał”.

OMV Petrom podpisał wcześniej już dwie umowy z międzynarodowymi koncernami – z ExxonMobil w 2008 r. oraz z Hunt Oil w 2010 r.

Źródło: adevarul.ro, zf.ro

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE