Home / Polityka / Rumunia: Opozycja jednoczy siły i dzieli stanowiska

Rumunia: Opozycja jednoczy siły i dzieli stanowiska

Liderzy ugrupowań tworzących opozycyjną Unię Społeczno-Liberalną (USL) oznajmili w ostatnich dniach, że wystawią wspólnych kandydatów w całym nadchodzącym cyklu wyborczym. W najbliższych miesiącach Rumunów czekają wybory samorządowe (10 czerwca) oraz parlamentarne (listopad). Według sondaży największe szanse na wygraną ma USL, której najważniejszymi  podmiotami są postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna (PSD), na czele której stoi Victor Ponta, oraz Partia Narodowo-Liberalna (PND)  pod przywództwem Crina Antonescu.

W rozmowie ze stacją Realitatea TV Ponta wyjawił, że sojusz dokonał już wyboru kandydatów na czołowe stanowiska w państwie. W razie wygranych wyborów parlamentarnych to właśnie lider PSD stanąłby na czele rządu, podczas gdy o stanowisko głowy państwa ubiegałby się Crin Antonescu.

Ponta wykluczył jednocześnie powyborczą współpracę z rządzącą obecnie Partią Demokratyczno-Liberalną (PDL), której faktycznym liderem jest prezydent Traian Băsescu.

Oficjalnie wyboru kandydatów dokonają delegaci na konwencję USL, którzy zbiorą się 7 kwietnia.  Delegaci przyjmą również program przedwyborczy Unii. W wywiadzie dla telewizji Antena 3 drugi lider USL Crin Antonescu przyznał, że w łonie koalicji występują napięcia na tle wyboru wspólnych kandydatów w czerwcowych wyborach lokalnych: – Tak, występują napięcia, jak się to zdarza w żyjących organizmach, w żywym ciele. Ważne dla nas zagadnienia zostały już jednak zamknięte w toku negocjacji. Kandydaci są ustaleni, uzgodnieni, zaakceptowani przez wszystkie podmioty, po dyskusjach, po rywalizacji, po namyśle i rozmyślaniu się.

 

Źródło: antena3.ro, adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE