Home / Polityka / Polityka regionalna / Rumunia: Orbán i Băsescu o sprawie flag seklerskich

Rumunia: Orbán i Băsescu o sprawie flag seklerskich

Traian Basescu źródło bzi.ro

Podczas ubiegłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli doszło do nieformalnej rozmowy prezydenta Rumunii Traiana Băsescu z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Jak zdradził później prezydent tematem rozmowy była sprawa seklerskiej flagi (na temat sporu wokół flag pisaliśmy wcześniej), której wywieszanie wywołało w Rumunii spór.

Dodatkowe kontrowersje wzbudziło także zdjęcie przedstawiające uśmiechniętych polityków podczas nieformalnej rozmowy, które pojawiło się w czasie gdy w Rumunii atmosfera wokół kwestii flag staje się coraz gorętsza.

Jak przyznał prezydent Rumunii przedstawiciele obu państw prezentują podobne stanowisko wobec sprawy. Zgodnie potępiają wykorzystywanie sporu do wzbudzania nacjonalistycznych nastrojów oraz apelują o umiarkowanie i ostrożność w formułowaniu  wniosków na ten temat.

Według Băsescu w dobie kryzysu niezwykle łatwo łączyć niezadowolenie społeczeństwa z przejawami nacjonalizmu. Dodał również, iż Rumunia musi zmierzyć się z o wiele ważniejszymi dla siebie problemami: rosnącymi podatkami oraz cenami energii.

Prezydent Băsescu zajął zdecydowane stanowisko wobec kwestii flagi seklerskiej, deklarując iż nie popiera bezprawnego wywieszania symboli na budynkach administracji państwowej. Według polityka problem powinien zostać rozwiązany w oparciu o obowiązujące prawo, bez atmosfery patosu i propagandy.

źródło: vajma.info

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE