Home / Polityka / Rumunia: Pierwszy skandal w rządzie Victora Ponty

Rumunia: Pierwszy skandal w rządzie Victora Ponty

Nie minęły jeszcze dwa tygodnie od zaakceptowania przez parlament składu nowego rządu, a ze stanowiskiem musiał pożegnać się jeden z ministrów. Szef resortu edukacji – Ioan Mang – został oskarżony przez opozycję o dokonanie plagiatu pracy izraelskiego naukowca.

Początkowo premier Ponta stał twardo przy swoim ministrze, podkreślając, że Mang jest cenionym wykładowcą akademickim i ma do niego zaufanie. W końcu ugiął się pod naciskami i zaakceptował rezygnację członka rządu.

– Przyjąłem dymisję ministra Manga ponieważ rząd nie chciałby, aby jego trudna sytuacja w jakikolwiek sposób zaszkodziła egzaminom maturalnym, które rozpoczynają się za trzy tygodnie – tłumaczył Victor Ponta. – Poza gabinetem Ioan  Mang będzie mógł lepiej skupić się na obronie swojego honoru.

Premier Ponta poprosił również  Narodową Komisję Etyki (Consiliul Naţional de Etică) o sporządzenie raportu na temat oskarżeń o plagiat. Jej werdykt zostanie ogłoszony 15 czerwca.

Ioan Mang to kolejny w ostatnich miesiącach europejski polityk, który musiał wycofać się z polityki z powodu oskarżeń o plagiat. W kwietniu z tego powodu do dymisji podał się prezydent Węgier Pal Schmitt. Dwa tygodnie temu o przepisanie swojego doktoratu oskarżono niemiecką minister nauki Annette Schavan. Bliska współpracowniczka kanclerz Angeli Merkel zachowała jak na razie stanowisko.

 

Źródło: adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE