Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia płacze po amancie, świat teatru i filmu w żałobie

Rumunia płacze po amancie, świat teatru i filmu w żałobie

Autor: Krzysztof Górski

Rumuni żegnają jednego ze swoich największych aktorów. Zmarły w piątek Iurie Darie przez ostatnie sześć dekad współtworzył historię rumuńskiego teatru i kina.

Darie grał u największych rumuńskich reżyserów jak Ion Popescu Gopo, Mircea Drăgan, Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Vitanidis. Zadebiutował w 1953 roku w obrazie „Nepoţii gornistului” w reżyserii Dinu Negreanu, występując  u boku Margi Barbu i  Liviu Ciulei (również wielkiego reżysera, laureata nagrody w Cannes za „Las powieszonych”, uznanego przez Newsweek za „jedną z najciekawszych i najodważniejszych postaci międzynarodowej sceny teatralnej”).

Tak jak Gopo, inny wybitny rumuński człowiek filmu (Złota Palma w Cannes za film animowany „Scurtă Istorie” w 1957 roku), Darie odznaczał się zarówno talentem aktorskim, jak i plastycznym, a obok szkoły teatralnej był również absolwentem Instytutu Sztuk Plastycznych.

W 1961 roku reżyser Mircea Drăgan wybrał go do obsady kryminalnej serii „Brigada Diverse”, w której pojawia się plejada gwiazd powojennego kina rumuńskiego jak Toma Caragiu, Sebastian Papaiani, Dem Rădulescu i Puiu Călinescu.

Istotnym momentem w jego karierze była praca w bukaresztańskim Teatrze Komedii, jednym z najlepszych w kraju, którym „dowodził” wówczas Radu Beligan, „generał” rumuńskiego teatru, wybitny aktor, a jednocześnie pieszczoch władzy, człowiek silnie związany z reżimem Nicolae Ceauşescu, członek Komitetu Centralnego partii komunistycznej i deputowany parlamentu.

Iurie Darie wystąpił w ponad 40 filmach fabularnych. W 2009 roku za całokształt twórczości otrzymał nagrodę filmową Gopo (od nazwiska zdobywcy Złotej Palmy), rumuński odpowiednik Oscarów, czy Cezarów.

„Stanowił dla nas wzór do naśladowania, a jednocześnie przykład, że istnieją ludzie niezastąpieni. Można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że w rumuńskim kinie i teatrze Iurie Darie reprezentował typ idealny amanta” – wspominał zmarłego kolega za sceny, Eugen Cristescu.

Link do filmu „BD intra in acţiune” z udziałem Iurie Darie

źródło: adevarul.ro

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE