Home / Polityka / Rumunia: Premier Ponta przypomina w Auschwitz o rumuńskiej winie za Holocaust

Rumunia: Premier Ponta przypomina w Auschwitz o rumuńskiej winie za Holocaust

Szef rumuńskiego rządu przebywał w weekend w Polsce z prywatną wizytą na zaproszenie premiera Donalda Tuska. W sobotę, 16 czerwca, obok szefa polskiego rządu miał oglądać mecz Polska – Czechy.

Wcześniej, tego samego dnia, Ponta odwiedził nazistowski obóz zagłady w Auschwitz, gdzie – jak podaje rumuńskie Biuro Prasowe Rządu – chciał złożyć hołd ofiarom Holocaustu oraz przypomnieć fakt, że Rumunia przyjmuje odpowiedzialność za błędy popełnione przez rumuńskie władze w tamtym okresie.

Między majem a czerwcem 1944 roku prawie 132.000 Żydów z okupowanej przez Niemców północnej Transylwanii zostało deportowanych do obozu Auschwitz.

„Przybyłem tutaj aby pokłonić się z szacunkiem przed wszystkimi niewinnymi istnieniami ludzkimi, które znalazły tutaj swój kres, oraz losami, które uległy zagładzie w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau. Ludzkość nie powinna nigdy zapomnieć o jednej z najtragiczniejszych kart swojej historii i musimy zapewnić, że podobne okrucieństwo już nigdy się nie powtórzy – napisał szef rządu w księdze pamiątkowej muzeum.

Premier Tusk zaprosił Victor Pontę do Polski podczas swojego pobytu w Bukareszcie na początku czerwca przy okazji szczytu przywódców państw Unii Europejskiej tworzących nieformalną grupę Przyjaciół Polityki Spójności.

Premier Ponta przypomina o rumuńskiej winie za Holocaust, ale co ciekawe, rumuńska prasa wspominając o wizycie premiera Ponta w Auschwitz i opisując deportacje Żydów z okupowanej przez Niemców części Siedmiogrodu do Auschwitz nie wspomina o epizodzie Holocaustu, który miał miejsce w państwie rumuńskim pod rządami marszałka Iona Antonescu. Jak podaje Instytut Yad Vashem w wyniku egzekucji, pogromów i deportacji na ziemiach rumuńskich, bądź okupowanych przez Rumunów (jak Transnistria) w czasie II wojny światowej straciło życie 400.000 Żydów.

Wizyty szefów rządów w Bukareszcie w Warszawie powoli stają się roboczą rutyną. Nie tak dawno, w kwietniu, przebywał w Polsce poprzednik Victora Ponty Mihai Răzvan Ungureanu.

Krzysztof Górski

 

Źródło: agerpres.ro , Instytut Yad Vashem

 

 

 

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE