Autor: Krzysztof Górski
Kiedy nudził się na lekcjach rysował dla szkolnych kolegów. Za karę musiał opuszczać salę lekcyjną. Dzisiaj, jako najbardziej znany na świecie rumuński artysta, Dan Perjovschi nie odszedł daleko od znużonego szkołą małolata z Sibiu. Jego prace (wykonywane przy współpracy żony Lii) nie odbiegają daleko od codziennego życia i stanowią finezyjne przypisy do faktów i zjawisk, o których dyskutuje ulica.
Lia i Dan Perjovschi zostali laureatami piątej edycji Nagrody Księżnej Małgorzaty, przyznawanej przez Europejską Fundację Kulturalną. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 19 marca 2013 roku w Brukseli w obecności Jej Wysokości Księżnej Małgorzaty Holenderskiej.
Perjovschi jest zarówno gazetowym rysownikiem, jak i artystą wystawionym w galeriach. Jego prace (porównywane u nas do rysunków Raczkowskiego) przedstawiają scenki z codziennego życia, obserwowanego z nietypowej, zaskakującej dla nas perspektywy, stanowią także błyskotliwy komentarz do wydarzeń życia publicznego. Artysta ujmuje prostotą i bezpośredniością, jak podczas wystawy w nowojorskiej Museum of Modern Art (MoMa), niezwykle łatwo nawiązuje kontakt z widzami. „Chodzę ulicami, piję kawę, oglądam telewizję, rozmawiam z ludźmi, a potem spontanicznie pojawiają się moje rysunki” – opowiada.
„Komizm Perjovschiego jest związany z buntem, z kwestionowaniem tego, co zastane i aprobowane, tego, co należy do kultury oficjalnej i – równie często – do sfery myślenia potocznego, nie oddawanego kontroli, traktowanego bezkrytycznie” – podsumowuje prace Rumuna polski krytyk Tomasz Fudala.
Artysta kilkakrotnie pojawił się w Polsce. Do połowy stycznia jego prace mogliśmy oglądać w białostockiej Galerii Arsenał, a w 2011 roku w ramach ekspozycji zorganizowanej przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Nagroda Księżnej Małgorzaty przyznawana jest od 2008 roku artystom, intelektualistom oraz menadżerom kultury, których praca stanowi wartościowy wkład w konstruowanie wspólnej europejskiej tożsamości. Wśród jej laureatów znajdują się m.in. kulturoznawca i socjolog Stuart Hall, serbska dramaturg i reżyser teatralna Borka Pavićević, czy turecki artysta Kutluğ Ataman.
Źródła: revista22.ro, gazeta-muzeum.pl
Film z wernisażu Dana Perjovskiego w białostockiej Galerii Arsenał
Strona Europejskiej Fundacji Kultury
Strona artysty Dana Perjovschiego