Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia prezentuje swoje produkty designerskie

Rumunia prezentuje swoje produkty designerskie

Czy product design istnieje w Rumunii? Istnieje, co więcej – ma się całkiem dobrze. Dowodem na to jest organizowana w Bukareszcie prezentacja w ramach kampanii Rumuński Product Design (Design românesc de produs).

Celem kampanii jest udowodnienie, że product design istnieje w Rumunii i jego jakość może z powodzeniem konkurować z projektami zagranicznymi. Rozpoczęła się ona 7 listopada i potrwa do 2 grudnia 2012 r. Została podzielona przez organizatorów na dwa etapy.

Od 7 do 18 listopada zainteresowani będą mogli oglądać poszczególne produkty biorące udział w projekcie w różnych miejscach Bukaresztu – zarówno kawiarniach i pubach (Pub Energiea, Van Gogh Grand Café), jak i w siedzibach banku UniCredit, biurowcach (Europe House, Opera Center I & II, Bucharest Business Park), siedzibie agencji reklamowej Leo Burnett, siedzibie International Advertising Association, galerii 15 Design oraz w kompleksie mieszkaniowym ALIA Apartments. Dzięki temu publiczność będzie mogła podziwiać i komentować dzieła sztuki designerskiej bez konieczności odwiedzania galerii. Tym samym organizatorzy chcą podkreślić, że w projektowaniu nie chodzi jedynie o estetykę, lecz także o funkcjonalność w życiu codziennym i dostępność produktu dla każdego klienta.

21 listopada wszystkie przedmioty biorące udział w kampanii zostaną zgromadzone na parterze kompleksu mieszkaniowego ALIA, gdzie otwarta zostanie wystawa trwająca do 2 grudnia 2012 r. Wszyscy zainteresowani ekspozycją ponad 70 designerskich nowinek będą mogli obejrzeć ją codziennie od 10:00 do 20:00.

– Zainteresowanie designem jest symbolem rozwoju państwa. Mieszkańcy krajów o długiej tradycji designerskiej wiedzą, że dzięki zmianie wyglądu produktu można dostosować go do różnych gustów, różnorodność jest więc dla klientów dodatkowym atutem. Żyjemy w czasach, w których trzeba wprowadzać innowacje by być atrakcyjnym na rynku, jednak te zmiany nie muszą być zauważalne jedynie na poziomie estetycznym, podkreśla jedna z założycielek Bucharest Design Center, Simona-Iosefina Buta.

Oto niektóre z dzieł sztuki designu biorących udział w kampanii:

Domek z imieniem dziecka, Dom Miny (Casa Minei)

[Projektant: SYAA, architekci: Eliza Yokina, Adrian Soare

Wykonanie: Acant Design]

Domek Miny  to domek idealny dla każdego dziecka, tym samym może nosić jego imię. To projekt na granicy dziecięcych marzeń i rzeczywistości i nie do końca wiadomo, czy można go sklasyfikować jako budowlę, mebel czy makietę. Nie ma konkretnego przeznaczenia, tym samym dostosowany jest do indywidualnych potrzeb dziecka.

Lampa Kiss Me

[Projektantka: Anca Fetcu]

Lampa Kiss Me, inspirowana twórczością Constantina Brâncuşiego, jest hołdem oddanym światłu, które w tym przypadku symbolizuje miłość. Wykonano ją z jednego kawałka materiału, giętego pod wpływem ciepła zgodnie z zasadami packaging design.

Stół Leaf (Masa Leaf)

[Projektanci: Anca Trestian, Alina Turdean]

Projektantki zaproponowały wzór stolika kawowego, który jednocześnie mógłby być zaliczony do dzieł sztuki rzeźbiarskiej. Inspiracją do tego projektu była natura, a w szczególności liść, jego faktura i kształt. Jednocześnie stolik jest stabilny i w stu procentach spełnia swoją funkcję.

Źródło: romaniapozitiva.ro,modernizm.ro,bucharestdesigncenter.org

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE