Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia przewiduje wzrost gospodarczy o 2% w 2013 r.

Rumunia przewiduje wzrost gospodarczy o 2% w 2013 r.

Premier Victor Ponta oświadczył w środę, że w planowaniu budżetu Rumunii na rok 2013 brany jest pod uwagę ok. 2% wzrost gospodarczy. Szef rządu dodał także, że konieczne jest obniżenie deficytu budżetowego do 1,8–1,7% z PKB.

– Z rozmowy z Ministrem Finansów oraz z mojego przekonania wynika, że prognozowany wzrost ekonomiczny można oceniać na około 2%. Musimy jednak dokładnie obserwować sytuację na rynku, by ewentualnie zweryfikować nasze prognozy. Bycie przesadnym optymistą nie ma większego sensu; wolałbym nie przewidywać niczego na wyrost, by później mile się zaskoczyć, oświadczył Ponta.

Nowy program rządowy na lata 2013–2016 zakłada między innymi powrót do 19% stopy podatku VAT oraz podwyżkę pensji minimalnej, która do 2016 r. ma wynosić 1200 RON (ok. 270 EUR). Podatki obejmujące podstawowe produkty żywnościowe mają być obniżone w celu uzyskania równowagi fiskalnej.

Rząd chce także wprowadzić szereg zmian ułatwiających rozwój przedsiębiorstw i rolnictwa. Jednym z planów jest zwolnienie z podatku na okres 5 lat w przypadku, gdy zyski z  dywidendy będą przeznaczane na inwestycję w nowe maszyny i urządzenia techniczne, prowadzenie badań oraz podwyższenie kapitału spółek tworzących na rynku nowe miejsca pracy.

Zmienią się także procedury administracyjne dotyczące małych przedsiębiorstw. Między innymi kontrola skarbowa dla sektora MŚP odbywać się będzie raz na trzy lata, by zapobiec konieczności częstego składania wniosków i dokumentów wydanych przez inne instytucje. Z podatku zostaną zwolnione przedsiębiorstwa o dochodzie nie przewyższającym 65 tys. EUR.

Podatek rolny zostanie zmniejszony z 24% do 9%, pozostałe 15% będzie przeznaczone na rozwój rolnictwa. Obniżka będzie dotyczyła jednak tylko łańcucha produkcji.

Rząd Ponty obiecuje także zwiększenie wydatków z funduszy strukturalnych i przewiduje, że do końca grudnia 2015 r. szybkość absorpcji środków unijnych może wzrosnąć o 50-80%.

Źródło: mediafax.ro, realitatea.net

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE