Home / Polityka / Rumunia: Raport KE wskazuje na defraudację funduszy unijnych

Rumunia: Raport KE wskazuje na defraudację funduszy unijnych

Lider delegacji eurodeputowanych rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej (Partidul Social Democrat – PSD), Cătălin Ivan, podejrzewa, że 505 mln euro spośród 515 mln, które Rumunia otrzymała w 2011 r.  z Funduszu Spójności, uległo defraudacji w ówczesnym rządzie Emila Boka. Przypuszczenia oparte są na wynikach raportu opublikowanego tej jesieni przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej (DG REGIO) dla Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego (KKB PE).

– Spośród 515 mln euro, które Rumunia otrzymała w 2011 r. dzięki środkom z funduszy europejskich, jedynie 10 mln zostało wykorzystanych prawidłowo. Należy dodatkowo podkreślić, że suma 515 mln euro to i tak niewiele w porównaniu z tym, o co państwo mogło się starać, tym samym po raz kolejny objawia się tu nieudolność rządów Boka, stwierdził Ivan podczas niedzielnej konferencji prasowej w siedzibie centrolewicowej koalicji rządowej, Unii Społeczno-Liberalnej (Uniunea Social-Liberală – USL).

Polityk dodaje, że cała sprawa zyskała niewątpliwie wymiar europejski, czego dowodem może być najbliższe przesłuchanie Ministra Finansów Florina Georgescu przez KKB w PE. Głównymi podejrzanymi w tej sprawie są była Minister Rozwoju Regionalnego, Elena Udrea, a także była dyrektor Krajowego Organu ds. Regulacji i Monitorowania Zamówień Publicznych (Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice – ANRMAP), Cristina Trăilă.

W raportach KE o podejrzeniu oszustwa mówi się jedynie wtedy, kiedy są ku temu podstawy i kiedy sprawa dotyczy poważnych nadużyć. Mogą one być łatwo skontrolowane przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, państwo rumuńskie będzie musiało zwrócić 505 mln euro. Raport DG REGIO mówi o kradzieżach i niekompetencji i wskazuje dwie główne podejrzane, wspomniane już wyżej Elenę Udrei i Cristinę Trăilă. Jednak o tym, z jakimi kradzieżami i niekompetencjami mamy do czynienia, dowiemy się z przeprowadzonego w przyszłości dochodzenia.

Eurodeputowany dodał także, że w przeciwieństwie do rządów Boka, czyli czasów, w których finansowano projekty nie spełniające wszystkich wymogów prawa oraz nie respektowano norm dotyczących zamówień publicznych, rządowi Ponty udało się odblokować prace nad dwoma projektami: Sektorowym Programem Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL)  i  Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO). Powyższe programy zostaną wprowadzone w życie w najbliższym czasie, a oprócz nich w styczniu i lutym zostaną odblokowane także inne programy operacyjne, wcześniej zawieszone z powodu podejrzeń o rzekome nadużycia.

Źródła: mediafax.ro, gandul.info

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE