Home / Gospodarka / Inwestycje / Rumunia: Rompetrol rozszerza wpływy na rynek turecki

Rumunia: Rompetrol rozszerza wpływy na rynek turecki

Grupa Rompetrol, będąca obecnie częścią kazachskiego koncernu naftowego KazMunayGas, otworzyła swoją siedzibę w Turcji, gdyż w przyszłym roku zamierza wejść na tutejszy rynek, rozpoczynając działalność w segmencie sprzedaży hurtowej bądź detalicznej paliw, co ogłosił w wywiadzie udzielonym tureckiemu dziennikowi Hürriyet Daily Timur Azimov, wiceprezes ds. działalności handlowej Rompetrolu.

KazMunayGas, koncern naftowy kontrolowany przez państwo kazachskie, podpisał z Rompetrolem Holding SA (Szwajcaria) w sierpniu 2007 roku umowę zakupu 75% akcji holenderskiej spółki The Rompetrol Group. Nieco później, rumuński biznesmen Dinu Patriciu sprzedał koncernowi z Kazachstanu pozostałe 25% udziałów, które posiadał w Rompetrol Group (Rumunia: Dinu Patriciu uniewinniony w sprawie Rompetrolu).

– Jesteśmy bardzo zainteresowani stosunkami handlowymi z Turcją. W tym momencie analizujemy nasze przyszłoroczne wejście na tutejszy rynek. Sprawdzamy różne możliwości, badamy segment sprzedaży hurtowej oraz segment sprzedaży detalicznej. Rynek turecki posiada duży potencjał. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już mieli solidny plan rozwoju. Prowadzimy już negocjacje z kilkoma tutejszymi spółkami. Bierzemy pod uwagę różne sposoby współpracy, oświadczył Timur Azimov podczas prezentacji organizowanej przez Rompetrol w Bukareszcie.

– W samej Rumunii Grupa Rompetrol zamierza wybudować w następnych 3-5 latach 150 stacji benzynowych, zwiększając tym samym swój udział na tutejszym rynku z 25% do 35%, oświadczył generalny dyrektor zarządzający w The Rompetrol Group (TRG), Zhanat Tussupbekov.

Powstały w 1974 roku Rompetrol działa obecnie w 12 krajach, większość swoich aktywów posiada we Francji, Rumunii, Hiszpanii i Europie Południowo-Wschodniej. Zajmuje się głównie rafinacją ropy naftowej, handlem i marketingiem, wydobyciem, produkcją oraz innymi usługami z branży olejowej, takimi jak wiercenie i transport. W Rumunii, w pobliżu Morza Czarnego, działają dwie rafinerie należące do TRG, których produkcja pokrywa 32% rumuńskiej zdolności rafinacyjnej.

Źródło: hurriyetdailynews.com, capital.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE