Home / Polityka / Rumunia: Rząd Emila Boca podał się do dymisji

Rumunia: Rząd Emila Boca podał się do dymisji

Emil Boc zrezygnował w poniedziałek, 6 lutego, w następstwie protestów, które w ostatnich tygodniach przetoczyły się przez kraj. Na nowego premiera prezydent Traian Băsescu desygnował Mihaia Răzvana Ungureanu, byłego szefa dyplomacji, od 2007 roku stojącego na czele Służby Wywiadu Zewnętrznego.
Demonstranci protestowali przeciwko polityce oszczędnościowej rządu, żądając dymisji premiera i prezydenta Traiana Băsescu.
– Zdaję sobie sprawę, że podejmowałem niełatwe decyzje, ale ich pozytywne skutki zaczną dopiero się pojawiać – powiedział premier ustępując ze stanowiska. – Zdecydowałem się złożyć rezygnację mojego rządu, aby rozładować społeczne i polityczne napięcie w Rumunii.
Boc, który stoi również na czele centrowych Liberalnych Demokratów (PDL), objął swój urząd w grudniu 2008 roku. Zaledwie 3 miesiące później kraj zwrócił się o pomoc finansową do MFW, Unii Europejskiej i Banku Światowego w celu zażegnania skutków wyłaniającego się światowego kryzysu. W zamian za pożyczkę w wysokości 20 mld EUR władze w Bukareszcie zobowiązały się do przyjęcia programu oszczędnościowego, by utrzymać deficyt budżetowy na planowanym poziomie 6,8% PKB. W jego ramach rząd obniżył wynagrodzenie w sektorze publicznym o 25% i o 5% podniósł stawkę podatku VAT.
Rezygnację premiera Boca można wiązać ze spadającymi notowaniami PDL (z 21% w grudniu do 15% obecnie), co stanowi sygnał ostrzegawczy przed wyborami lokalnymi w czerwcu i parlamentarnymi pod koniec roku. W sondażach ponad połowę głosów poparcia uzyskuje centrolewicowa koalicja Unia Społeczno – Liberalna (USL), której lider – szef  Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Victor Ponta nawołuje do przedterminowych wyborów.
W swych pierwszych wypowiedziach po desygnowaniu na stanowisko premiera Mihai Răzvan Ungureanu położył nacisk konieczność kontynuacji reform i podkreślał, że posiada doświadczenie w kierowaniu instytucjami, które za jego sprawą zostały zreformowane, stały się bardziej sprawne i wydajne.

Tekst: adevarul.ro, hotnews.ro, setimes.com, tłum. i red. Krzysztof Górski

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE