Home / Gospodarka / Inwestycje / Rumunia: Rząd wspiera rozwój firm oferujących pracę wysoko wykwalifikowanym pracownikom

Rumunia: Rząd wspiera rozwój firm oferujących pracę wysoko wykwalifikowanym pracownikom

Firmy, które utworzą co najmniej 200 stanowisk pracy dla wykwalifikowanych specjalistów, otrzymają od rumuńskiego rządu subwencje, które pokryją od 40 do 50% wydatków związanych z wynagradzaniem pracowników.

Pomoc państwa, udzielana na okres dwóch lat, pokryje odpowiednio 40% wydatków na pensje pracownicze w przedsiębiorstwach należących do inwestorów z okręgu Ilfov i miasta stołecznego Bukaresztu oraz 50% w pozostałych okręgach kraju.

Całkowita suma, która zostanie przekazana z budżetu państwa na pomoc przedsiębiorstwom w Rumunii w nadchodzących latach, wyniesie 100 mln euro. Wsparcie finansowe obejmie wykwalifikowany personel z następujących dziedzin: badania i rozwój, innowacje, energetyka, informatyka oraz przemysł wysokiej technologii.

– Projekt przewiduje częściowe pokrywanie kosztów wynagrodzeń dla nowo zatrudnionych specjalistów przez okres dwóch lat. Zakończenie  realizacji danej inwestycji musi nastąpić najpóźniej trzy lata po jej rozpoczęciu, a działalność firmy musi utrzymywać się przez okres co najmniej pięciu lat od daty przyjęcia pierwszej subwencji, ogłosił rumuński Minister Finansów, Florin Georgescu.

Firma, która będzie chciała ubiegać się o wsparcie finansowe państwa rumuńskiego, będzie musiała przedstawić gwarancję bankową, której wartość odpowiadać będzie kwocie udzielanej subwencji. To na wypadek, gdyby dane przedsiębiorstwo nie wypełniło zobowiązań wynikających z kontraktu podpisanego z rządem rumuńskim.

Źródło: mediafax.ro, gandul.info

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE