Home / Gospodarka / Infrastruktura / Rumunia: Sieć autostrad nadal pozostawia wiele do życzenia

Rumunia: Sieć autostrad nadal pozostawia wiele do życzenia

Media rumuńskie przyjrzały się nowo powstałej mapie przedstawiającej poziom zagęszczenia autostrad w Europie, by ocenić stan realizacji sieci tego typu dróg w Rumunii. Okazało się, że  niestety wciąż odstaje ona od innych krajów europejskich. To jedyne państwo Starego Kontynentu, którego praktycznie w ogóle nie pokrywa  sieć dróg szybkiego ruchu.

Co prawda większość danych statystycznych zgromadzonych w celu stworzenia mapy pochodzi z 2009 roku, jednakże w ciągu ostatnich trzech lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Spośród ośmiu regionów, na które podzielono Rumunię podczas prowadzonych badań, aż w sześciu nie ma żadnego kilometra autostrady, natomiast w Muntenii (wschodnia część Wołoszczyzny) i w wyodrębnionym regionie miasta Bukaresztu zanotowano ich odpowiednio 7 i 29. Należy podkreślić, że podczas klasyfikacji użyto przelicznika: 1 km autostrady na 1000 km2 badanego terenu.

Sąsiadujące z Rumunią Bułgaria i Węgry wypadają dużo lepiej w europejskim rankingu. Żaden spośród regionów, na które podzielono te dwa kraje, nie uzyskał wyniku równego zero. Regionem o największym zagęszczeniu sieci autostrad w Europie okazał się natomiast Bremen w północno-zachodniej Anglii. Zanotowano tam 186 km dróg szybkiego ruchu na 1000 km2.

Źródło: antena3.ro, stiri.com.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE